FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - POLI IAȘI

VIDEO Chindia - Poli Iași 2-0 » Florea i-a năucit pe moldoveni! Clasamentul actualizat din play-out

Chindia a învins-o pe Poli Iași, 2-0 FOTO: facebook.com/chindiaoficial

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 aprilie 2021 16:45 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:39

Chindia a învins-o pe Poli Iași, 2-0, într-un meci contând pentru runda a 3-a a play-out-ului din Liga 1.

Programul etapei #3 din play-out

Chindia a ratat primele ocazii ale meciului, șuturile lui Neguț și Rață de la finalul primului sfert de oră s-au dovedit a fi prea slabe însă pentru a-l „răpune” pe Brănescu.

Până la pauză, gazdele au spart gheața. Daniel Florea a preluat excelent la 40 de metri de poarta adversă, l-a driblat din preluare pe Răzvan Popa și a finalizat ca un atacant veritabil din marginea careului, lângă stâlpul din dreapta ('41).

Poli n-a fost capabilă de replică, iar spre final, minutul 80, același Florea a realizat „dubla”, profitând de o respingere nefericită a goalkeeperului advers la șutul lui Daniel Popa.

Grație acestui succes, Chindia și-a consolidat șefia în play-out, fiind la 4 lungimi distanță de locul secund, ocupat de UTA. Poli rămâne „lanterna roșie” a Ligii 1

Chindia - Poli Iași 2-0

Chindia - Poli Iași, echipe probabile:

CHINDIA: Aioani - Căpușă, P. Iacob, Celea, C. Dinu - Neguț, M. Dulca, Rață, Dumitrașcu - D. Popa, D. Florea
REZERVE: D. Moldovan, Martac, Yameogo, Berisha, Neicuțescu, Kocici, Cherchez, M. Costea, Corbu
ANTRENOR: Emil Săndoi

POLI IAȘI: Brănescu - Onea, R. Popa, Baxevanos, S. Bușu - De Iriondo, Acosta - Mensah, Vanzo, A. Stan - Djuranovici
REZERVE: Brânză, Cană, Popadiuc, Zajmovici, Gaitan, A. Zaharia, Flores, Fr. Cristea
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Dima Iulian (Bucureşti) / Asistenți: Popescu Adrian (Craiova) și Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

Marian Aioani, dorit de Dinamo: „Oferta nu a fost pe placul nostru”

EXCLUSIV Napoli inflamează spiritele la Poli Iași! Au venit „mascații” în Copou!