LIGA 1  ·  CHINDIA TÂRGOVIȘTE - CFR CLUJ 1-4

CHINDIA TÂRGOVIȘTE - CFR CLUJ 1-4 // Note GSP: cât a primit fotbalistul distrus de Dan Petrescu + 3 jucători din echipa campioanei s-au evidențiat

Luis Aurelio, mijlocașul CFR-ului, în meciul contra Chindiei Târgoviște // foto: sportpictures.eu

Duminica, 04 August

CFR Cluj s-a impus cu 4-1 în deplasarea cu Chindia Târgoviște, echipa lui Dan Petrescu revenind în repriza secundă după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză.

Trei jucători din formația campioanei s-au evidențiat aseară. Ciprian Deac și-a luat revanșa pentru prestația modestă din returul cu Maccabi, 2-2. Acesta a înscris golurile trei și patru ale clujenilor, cele care au securizat victoria. El a fost notat cu 8 de Gazeta Sporturilor, același calificativ pe care l-a primit și Alexandru Păun, marcatorul golului secund al „feroviarilor”.

La revenirea printre titulari după cea de-a doua intervenție pe cord, George Țucudean a înscris golul egalizator, golgeterul ultimelor două sezoane primind nota 7.

Nu la fel de bine s-a descurcat puștiul Cătălin Itu. Mijlocașul de 19 ani a fost înlocuit după doar 28 de minute, iar la final a fost aspru criticat de Dan Petrescu. Acesta a fost notat cu 5, la fel ca Andrei Mureșan, fundașul care a gafat la golul din care Mihai Neicuțescu a deschis scorul.

Din tabăra Chindiei, cel mai bun om a fost Mihai Neicuțescu. Vârful de 20 de ani împrumutat de la Dinamo a deschis scorul, reușind cel de-al doilea său gol al sezonului. Acesta a primit nota 7.

Apărarea dâmbovițenilor a fost în suferință. Portarul Aioani și fundașii Martac, Benga și Leca au primit nota 5. Toți au avut evoluții modeste în repriza secundă, fiind simpli spectatori la asediul campioanei din a doua parte a meciului. Cel mai slab de pe teren a fost Daniel Novac, mijlocașul nou-promovatei fiind depășit în multe momente din meci. Acesta a fost notat cu 4.

„Pe Itu am vrut să-l schimb din minutul 15, nu mi s-a părut că e în meci. Nu cred că s-a antrenat bine în această săptămână. El n-a jucat niciodată în Liga 1”
Dan Petrescu, despre Cătălin Itu

VIDEO cu golurile partidei

Click pe imagine pentru zoom!

Vezi și: Dan Petrescu a făcut iureș în vestiar: „V-aș schimba pe toți dacă aș putea!” + mesaj urgent pentru conducere: „Rezolvați, eu nu fac miracole”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional

„Te vom găsi oriunde!”. Trupele cecene ale morții bântuie Europa. Cine sunt oamenii pe care asasinii ceceni îi elimină unul câte unul