FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - FC ARGEȘ 2-2

Chindia - FC Argeș 2-2. VIDEO Egal spectaculos în primul meci al etapei » Clasamentul actualizat

Chindia Târgoviște și FC Argeș se întâlnesc sâmbătă, de la ora 15:00, în runda cu numărul 15 din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 decembrie 2020 16:55 / Actualizat sambata, 19 decembrie 2020 17:29

Chindia Târgoviște și FC Argeș au oferit o confruntare extrem de atractivă, încheiată la egalitate, 2-2, în primul meci al etapei a 15-a din Liga 1.

Click aici pentru programul etapei cu numărul 15 din Liga 1

Condamnată să obțină punct sau puncte pentru a părăsi ultimul loc, FC Argeș a început meciul extrem de ofensiv. Piteștenii au avut două ocazii mari în primele 22 de minute, însă goalkeeper-ul Aioani a intervenit de fiecare dată salvator. Portarul dâmbovițenilor n-a mai putut interveni în minutul 34, când Ionuț Șerbana înscris plasat de la punctul cu var.

Chindia a speculat degringolada din apărarea lui FC Argeș

În loc să țină de rezultat, piteștenii s-au prăbușit inexplicabil și au primit două goluri în decurs de șase minute. Deslandes și-a înscris un autogol de cascadorii râsului în minutul 35, când a împins mingea în proprie poartă, deși avea posibilitatea să o degajeze. În minutul 40, Marco Dulca, fotbalistul venit de la Viitorul, a înscris printr-un șut superb, stabilind scorul pauzei.

FC Argeș a revenit și a obținut un punct

Dacă etapa trecută au „smuls” un egal după ce au fost conduși de Hermannstadt cu 0-2, piteștenii au „recidivat” și contra Chindiei. Au alergat toată repriza secundă după egalare, moment care a venit în minutul 72, când Grecu a înscris elegant după o acțiune de toată frumusețea a lui FC Argeș.

S-a terminat 2-2, cu un gol anulat corect Chindiei în prelungiri, pe motiv de ofsaid. Un punct pentru oaspeți, prea puțin însă pentru ca FC Argeș să schimbe impresia dezamăgitoare lăsată în actualul sezon. Chindia e pe 6, cu 20 de puncte, și continuă să fie una dintre surprizele plăcute ale campionatului.

Chindia Târgoviște - FC Argeș 2-2

Chindia - FC Argeș, echipe de start:

Chindia Târgoviște (4-4-2): 25. Aioani - 2. Martac , 17. Pițian, 48. Fomba, 98. Căpușă - 20. Neguț, 66. Iacob, 8. M. Dulca, 80. Dumitrașcu - 19. D. Popa, 11. D. Florea
Rezerve: 61. D. Moldovan, 3. Ad. Ioniță, 6. Dr. Șerban, 7. Yameogo, 13. Cherchez, 15. C. Dinu, 29. M. Costea, 9. Berisha, 24. Negrea
Antrenor: Emil Săndoi

FC Argeș (4-4-2): 12. Greab - 16. Matei, 14. Leca, 32. Deslandes, 30. Mușat - 11. Șt. Drăghici, 4. Meza Colli, 8. Șerban, 17. Grecu - 28. Malele, 18. Mediop
Rezerve: 33. Micle, 3. Șerbănică, 5. Turda, 7. Blejdea, 21. Palici, 89. Honciu, 19. Prepeliță, 20. Maes, 23. Barbu
Antrenor: Augustin Eduard

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu
Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Vasile Marinescu, A2: Ionuț Bobe / Rezervă: Iulian Dima