FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC TIMIŞOARA 3-1

Claudiu Niculescu lăsat pe bancă

Articol de GSP - Publicat luni, 18 mai 2009 00:00

Chiar dacă a fost decisiv cu Steaua, Claudiu Niculescu nu l-a înduplecat pe Mircea Rednic să-l titularizeze

Deşi a fost autorul moral al golului egalizator din partida cu Steaua, Claudiu Niculescu nu şi-a convins antrenorul să-l titularizeze contra Timişoarei. Iniţial, Mircea Rednic se gîndise la o formulă de joc cu Dănciulescu în banda dreaptă şi cu un atac format din Niculae şi Niculescu. Dar, în cele din urmă, a preferat în bandă viteza angolezului Ze Kalanga, mijlocaşul revenit după unele problemele musculare pe care le-a avut în urmă cu două etape, la Galaţi.

Niculae contestat şi aplaudat
Prestaţia lui Marius Niculae din prima repriză a atras nemulţumirea fanilor dinamovişti, care au început să-l conteste. Asta pînă cînd atacantul şi-a adus echipa în avantaj, în chiar finalul primei reprize. Imediat după golul de 2-1, cei prezenţi în tribună au uitat de evenimentele de mai devreme şi au aplaudat reuşita vîrfului, scandîndu-i numele celui care a împlinit sîmbătă 28 de ani. (Eduard Apostol)

În război cu Balint
Fanii "cîinilor" şi-au amintit că tehnicianul de pe banca adversă a fost unul dintre jucătorii emblematici ai rivalei de moarte, Steaua. Pe toată durata partidei, aceştia l-au huiduit pe Gabi Balint, cel care în tricoul roş-albastru reuşea mai mereu să înscrie în poarta dinamoviştilor. Momentul în care antrenorul Timişoarei a intrat cu adevărat în colimatorul spectatorilor a fost finalul primei reprize, cînd a fost apostrofat în drumul spre vestiare. (Eduard Apostol)