FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - DINAMO 1-0

VIDEO+FOTO Mai rău NU există! Dinamo pierde și cu Clinceni, „lanterna roșie” fără antrenor » Clasamentul ACUM

Academica Clinceni a învins-o pe Dinamo, scor 1-0, în etapa cu numărul 18 din Liga 1. +27   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 03 decembrie 2021 22:51 / Actualizat vineri, 03 decembrie 2021 22:56

• Academica Clinceni a obținut prima victorie a sezonului, chiar după despărțirea de Chirilă.
  • Dinamo, penultima în Liga 1, mai are doar două puncte avans față de „lanterna roșie”.
  • „Câinii” nu au mai câștigat de o jumătate de campionat, adică de la meciul din tur cu Academica, 3-1 pe 2 august.
Șumudică iese la atac: „În cazul ăsta, plec fără niciun ban. O tragedie la Malatyaspor!”
Turcia

Academica Clinceni a dat lovitura cu Dinamo!

Dinamo a început mai bine partida și a avut ocaziile primelor zeci de minute. Bordușanu, în premieră titular la roș-albi, a lovit bara transversală cu un trasor de la 17 metri (10). Apoi, Sorescu și Itu s-au întrecut în ratări la aceeași fază (17).

Bordușanu a mai irosit o șansă mare: nu a cadrat din 10 metri în minutul 26.

+23 FOTO

De nicăieri, a venit golul Academicii. Răuță l-a scăpat pe Patriche, iar căpitanul ilfovenilor a marcat la un corner (33). „Câinii”, anesteziați până la finalul primului act.

Dinamo a început actul secund cu doi atacanți, după intrarea lui Ivanovski. Însă primele șanse le-au ratat gazdele: pe rând, Amorim, Omoh și Robert Ion l-au „iertat” pe Iliev.

În celălalt careu, Matei a avut 1-1 în gheată în minutul 60. Dintr-o poziție ideală, „decarul” dinamoviștilor a finalizat lamentabil!

Sorescu a avut și el o oportunitate de a marca, dar unghiul închis l-a încurcat pe golgeterul lui Rednic (84). În fine, Dinamo nu a găsit golul egalizator.

Situație dramatică pentru Dinamo în Liga 1

FINAL. Academica Clinceni - Dinamo 1-0

Academica Clinceni - Dinamo, echipe de start

Academica Clinceni: Ureche - Pashov, Bilali, Patriche, Holzmann - Cascini, Ventura - Ion, Omoh, De Amorim - Vellios
Rezerve: Păun, Achim, Gardoș, Chandarov, Gavra, Cioiu, Dumitrache, Ștefan, Filip
Antrenor: John Ene

Dinamo: Iliev - An. Radu, Pinto, Grigore, Filip - Sorescu, Răuță, Itu - Matei, Nunic, Bordușanu
Rezerve: Fara, Ehmann, Ivanovski, Torje, Vestenicky, Kainourgios, Bani, Carp, Gluhakovic
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu
Arbitru: Andrei Chivulete / Asistenți: Andrei Constantinescu, Alexandru Filip

VIDEO Rednic anunță o colaborare între Dinamo și Mircea Lucescu: „Așa o să fie”

UPDATE Confuzie totală la Clinceni » Chirilă și primarul Budeanu se contrazic la câteva minute distanță! Reacția lui Flavius Stoican + câți bani ar cere Chirilă

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”