FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - BRUGES 1-1

CORESPONDENȚĂ DIN OLANDA // 5 concluzii după amicalul de top al FCSB-ului cu FC Bruges, 1-1 » Dică a apelat deja la improvizațiile anunțate de GSP

Articol de - Publicat miercuri, 04 iulie 2018 21:53

FCSB a remizat în primul amical din Olanda, scor 1-1 cu FC Bruges, campioana Belgiei. Remus Răureanu, corespondentul GSP în Olanda, a urmărit acest joc și a tras 5 concluzii după acest meci.

1. Jocul fără vârf e greu. Florin Tănase nu poate să rețină mingile din dueluri cu fundașii centrali superiori ca forță, el e tentat să coboare sau să iasă în margine ca să primească balonul. Când îl primește, Man sau Coman ar trebui să preia rolul numărului 9, ceea ce nu se petrece. Trebuie să revină Gnohere după accidentare, dacă nu cumva va fi vândut și el, sau să fie adus un vârf clasic.

2. Dică a apelat deja la improvizațiile anunțate în Gazetă
: Jakolis a intrat fundaș dreapta din minutul 46, tot atunci a apărut și Lucian Filip ca stoper. E nevoie de ei pe aceste posturi fiindcă lotul s-a mai subțiat în vara asta. Jakolis e util în atac, dar nu are nici agresivitatea, nici forța specifice unui apărător. Filip e solid și tehnic, însă jocul de cap ar trebui să fie mult mai bun în centrul defensivei decât era ca mijlocaș sau ca fundaș stânga.

3. Antrenorul a observat probleme la fazele fixe
. FCSB a încasat așa golul de 0-1 și a continuat să aibă probleme în aproape toate momentele statice. În repriza a doua, Dică s-a enervat după o astfel de scenă, cu Bruges periculoasă la o centrare, și a țipat la jucători: "Fundașii centrali, plecați cu ei în marcaj! Haideți! Fiți atenți la fazele fixe!". Absența lui Gnohere înseamnă un om cu "heading" bun în minus, contează și defensiv.

4. Florin Tănase e executantul loviturilor de pedeapsă
. Ieri a ratat un penalty în minutul 77, când era 1-1. A tras în stânga portarului, însă nici foarte plasat, nici foarte puternic și goalkeeperul a respins. Lovitura fusese obținută de Moruțan, într-o fază frumoasă, cursivă, a roș-albaștrilor.

5. Apariția lui Pintilii pe teren, în repriza a doua, a echilibrat echipa
. E drept că s-a mai schimbat distribuția și la belgieni, însă jocul s-a modificat evident, cu FCSB la comandă. Românii au ratat un penalty și au mai avut alte atacuri periculoase. Ca și Teixeira, Pintilii rămâne puternic și influent în ciuda vârstei. Are 33 de ani, dar lui Nedelcu îi va fi greu să prindă echipa în fața lui. Dragoș are 20 de ani și trebuie vândut, crede Becali, însă randamentul îl indică pe veteran favorit la titularizare după criterii corecte.

FCSB - FC Bruges 1-1
Au marcat: Teixeira (52) / Denswil (5)
FCSB în prima repriză: Bălgrădean - R. Benzar, Planici, Bălașa, Morais - Ov. Popescu, D. Nedelcu, Teixeira - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman
FCSB în a doua repriză: Bălgrădean - Jakolis, Planici, L. Filip, Momcilovici - Qaka, Pintilii, Moruțan - Man, Fl. Tănase, Teixeira
Au mai jucat: D. Benzar, A. Vlad, I. Stoica, Cr. Dumitru
Antrenor: Nicolae Dică