FOTBAL  »  Superliga  »  CS UNIVERSITATEA CRAIOVA - GAZ METAN 3-1

Corneliu Papură, după prima victorie de la revenirea la Craiova: „Suntem acolo sus, merităm”

Articol de GSP - Publicat luni, 07 decembrie 2020 22:08 / Actualizat luni, 07 decembrie 2020 22:30

CS Universitatea Craiova și-a revenit după două înfrângeri consecutive pe teren propriu și a câștigat duelul cu Gaz Metan, din etapa a 12-a a Ligii 1, scor 3-1. Astfel, Corneliu Papură a obținut prima victorie de la revenirea pe banca tehnică a formației din Bănie.

Chiar dacă a nins abundent pe parcursul meciului de pe „Ion Oblemanco”, CS Universitatea Craiova a reușit victoria împotriva lui Gaz Metan și menține avantajul de 2 puncte față de liderul Ligii 1, FCSB. După partidă, Corneliu Papură a vorbit despre jocul făcut de elevii săi și despre dorința de a se menține în cursa pentru titlu: „Am rămas stăpâni pe situație chiar și când au marcat. A fost o fază de excepție a lui Cardoso, dar e normal, există momente în joc în care adversarul este inspirat.

Toate punctele sunt importante, indiferent de joc, există o miză tot timpul. Suntem acolo sus, merităm. Avem în componență 24 de jucători, sper să aleg tot timpul cea mai bună echipă. Mateiu a făcut un joc foarte bun, ne-a ajutat”.

Corneliu Papură: „Bălașa a primit o lovitură serioasă pe tibie”

După ce Mihai Bălașa a ieșit accidentat în minutul 79, fiind înlocuit de Paul Papp, antrenorul oltenilor a declarat: „Bălașa a primit o lovitură serioasă pe tibie, cine va intra în locul lui, îl va înlocui cu succes”.

VIDEO. Sorin Cârțu: „Mi-aș dori să-l am pe Mirel antrenor la Craiova”

Citește mai multe știri din Liga 1:

Pablo Cortacero, mesaj pe Whatsapp către Ante Puljic » Căpitanul lui Dinamo a început să râdă

Astra - Chindia 0-0. 90 de minute de chin la Giurgiu » Neagoe și Săndoi, remiză fără „artificii”