FOTBAL  »  Superliga  »  TITLU

Surpriză! Cosmin Olăroiu și-a ales favorita la titlu în Superliga: „Ar fi extraordinar”

Cosmin Olăroiu. FOTO: Imago Images
Cosmin Olăroiu. FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 04 noiembrie 2025 18:19 / Actualizat marti, 04 noiembrie 2025 20:24

Cosmin Olăroiu (56 de ani), selecționerul Emiratelor Arabe Unite, a vorbit despre lupta la titlu din Superliga. După finalul turului, FC Botoșani este liderul-surpriză, cu 32 de puncte, la egalitate cu Rapid, ocupanta locului 2.

Fostul antrenor de la FCSB a indicat echipa pe care o susține în această luptă, iar alegerea lui este surprinzătoare.

Acesta și-ar dori ca Universitatea Craiova, formația antrenată de Mirel Rădoi (44 de ani), să câștige trofeul la finalul sezonului.

Cosmin Olăroiu o vrea campioană pe Universitatea Craiova: „M-aș bucura enorm pentru el”

Olăroiu a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Rădoi, fostul lui elev. E convins de faptul că aceasta va progresa și mai mult în perioada următoare, fiind la început.

Craiova se află în acest moment pe locul 3 în Superliga, cu 29 de puncte. Oltenii sunt calificați și în grupa principală de Conference League, acolo unde au pierdut pe terenul lui Rakow, scor 0-2, și au remizat cu Noah pe teren propriu, scor 1-1.

Joi, 6 noiembrie, se va deplasa pe terenul celor de la Rapid Viena.

„Ar fi ceva extraordinar, m-aș bucura enorm pentru el, că știu cât de mult muncește și cât de multă pasiune are pentru meseria asta și cred că va reuși cu siguranță.

El cred că va avea o traiectorie ascendentă, este încă tânăr, mai ales în meseria asta. Are toată viața înainte, are toată cariera, e abia la început”, a spus Olăroiu, pentru sport.ro.

FC Național, Poli Timișoara și FCSB sunt echipele pe care le-a antrenat Olăroiu în România. Dacă prima nu mai există, Poli se află în Liga 3, iar FCSB este pe locul 8 în Superliga, cu 19 puncte după 15 meciuri, la 3 de Oțelul Galați, ocupanta ultimului loc de play-off.

Emiratele Arabe Unite, naționala românului, va juca două meciuri de baraj cu Irak, pe 13 și 18 noiembrie, pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2026.

Echipa care va câștiga barajul va obține un loc dintre cele 6 ale play-off-ului decisiv pentru calificare. La play-off-urile din luna martie vor participa 6 echipe.

Clasamentul la zi din Superliga

Match Quiz FC Basel - FCSB

Lasă-ți predicțiile pentru FC Basel - FCSB și poți câștiga una dintre cele 5 mingi Europa League!

Citește și:
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Special
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la evenimentul lunii martie
Nationala
Lângă cine a fost fotografiată Andreea Esca la evenimentul lunii martie
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
Nationala
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
Cătălin Cîrjan a făcut marele pas, profitând de pauza competițională: „Te căsătorești cu mine?”
Superliga
Cătălin Cîrjan a făcut marele pas, profitând de pauza competițională: „Te căsătorești cu mine?”
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează