FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - U CRAIOVA 0-1

Craiova a învins la Vaslui prin golul fiului ex-selecţionerului » Ziua juniorilor

Articol de - Publicat marti, 20 aprilie 2010 00:00

Piţi jr. a marcat şi Silviu Lung jr. a apărat perfect pentru o victorie care o salvează pe Craiova şi scoate Vasluiul din lupta la titlu

Oltenii au de ieri paşaport pentru sezonul 2010-2011 în Liga I. Trupa lui Wotte a scos maximum din deplasarea în Moldova, dînd şi un brînci decisiv Vasluiului, care visa la titlu.  Vezi rezumatul partidei FC Vaslui - Universitatea Craiova 0-1! (video)

Pe val după calificarea în finala Cupei, gazdele s-au urnit greu. Prima ocazie a venit în minutul 23. Sînmărtean a driblat frumos în stînga şi a şutat la colţul lung, însă Silviu Lung a scos cu vîrful degetelor. Craiova a stat mai mult la cutie, mulţumindu-se să aglomoreze jocul în preajma propriului careu. Cu 4 minute înainte de pauză, acelaşi Sînmărtean putea aduce descătuşarea, însă goalkeeper-ul oltean a făcut minuni în poartă.

Partea secundă a fost o copie la indigo a primeia. Vasluiul a vrut, dar n-a putut. Unica ocazie a moldovenilor a venit la devierea spre poarta proprie a lui Iliev, scoasă de sub bară de Lung. Craiovenii au început să îndrăznească mai mult, iar Alex Piţurcă a dat lovitura pe contraatac în minutul 71, după ce l-a făcut de rîs pe brazilianul Gladstone.

Pînă la final, galben-verzii s-au zbătut degeaba deşi în ultimele două minute ale prelungirilor au scăpat de Lung jr., eliminat şi înlocuit între buturi de atacantul Dina. Punctele au plecat spre Craiova, lămurind două aspecte importante ale finalului de sezon: oltenii rămîn în prima ligă, vasluienii n-au forţă să ia titlul.

Vasluiul a avut penalty
În minutul 31, moldovenii au solicitat lovitură de la 11 metri după un duel în careu între Milisavljevici şi Iliev. Mijlocaşul vasluian a pătruns în careul oaspeţilor, a "ciupit" mingea pe lîngă stoperul bulgar, iar acesta l-a lovit, în alunecare, peste picioare. "Centralul" Robert Dumitru din Braşov a lăsat însă jocul să continue, acordînd aut de poartă pentru Craiova.

Gerlem, operat la Bologna
Mijlocaşul brazilian Willian Gerlem s-a operat la Bologna pentru ruptură de menisc. "Va trebui să stau cel puţin două luni fiindcă medicii au constatat unele complicaţii. Sînt supărat că ratez finala Cupei României şi că nu pot ajuta echipa în lupta pentru titlu. Vreau să îmi revin cît mai repede şi să joc sezonul viitor în cupele europene", a comentat brazilianul care va rămîne în Italia la recuperare.

Sărbătoare cu un singur fan
Craiova a fost susţinută la Vaslui de un singur suporter. La finalul meciului, jucătorii olteni au mers să se bucure pentru victorie împreună cu acesta (foto). Fotbaliştii lui Wotte au plonjat pe iarbă în faţa lui, apoi s-au urcat pe gard şi au cîntat alături de singurul om care a luat loc în sectorul rezervat oaspeţilor.

"Nu vom abandona lupta pentru titlu, o ducem pînă la capăt! Am dat cu piciorul ocaziei de urca pe locul doi, dar trebuie să ne revenim cît mai repede!"
Marius Lăcătuş, antrenor FC Vaslui

"Am cucerit trei puncte de aur. Este una dintre victoriile importante de cînd sînt eu în România. Trebuie să mai luăm şase puncte şi sîntem salvaţi!"
Mark Wotte, antrenor Craiova

"După înfrîngerea asta ne-am luat gîndul de la titlu!"
Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui

"Mi-a fost frică de meciul cu Vasluiul! Arbitrul mi s-a părut neserios, nu-l poţi elimina pe Lung aşa, doar că vrei tu să dai o mînă de ajutor gazdelor!"