FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CFR

CRAIOVA - CFR CLUJ. Cristiano Bergodi, exemplu de fair-play! Ce spune antrenorul oltenilor înainte de finala campionatului: „Le vom strânge mâna!”

Cristiano Bergodi, antrenor Craiova

Articol de - Publicat luni, 03 august 2020 19:53 / Actualizat luni, 03 august 2020 23:43

Cristiano Bergodi (55 de ani), antrenor CS U Craiova, a prefațat meciul cu CFR Cluj din această seară, care va decide campioana Ligii 1.

AICI ai toate detaliile despre meciul Craiova - CFR!

• Craiova și CFR Cluj e liveTEXT și VIDEO pe GSP.ro și în direct pe TV Telekom Sport, Digi Sport și Look Plus;
  • În cazul unui rezultat de egalitate, vor exista două reprize de prelungiri și, dacă egalitatea persistă, penalty-uri.

„Am ajuns la ultimul meci acasă, ăsta era obiectivul nostru. Când am venit nu era ușor, aveam 4 puncte în spatele lui CFR. A fost un parcurs foarte bun, acum avem un sentiment de a câștiga meciul și titlul. Întâlnim cea mai bună echipă din ultimii ani, nu ne va fi ușor. Am aflat acest lucru (n.red. că meciul va avea prelungiri și penalty-uri în caz de egalitate) după-amiază, a trebuit să ne dăm seama că meciul poate va fi prelungit și trebuie să jucăm cu inteligență. Normal, nu sunt doar 90 de minute și nu suntem obișnuiți.

E normal că e o surpriză, dar nu mă interesează să îmi dau cu părerea, nu are rost în acest moment. Așa au hotărât FRF și LPF, pe mine mă interesează ca jucătorii să facă un meci extraordinar în această zi. Ne bazăm pe entuziasmul și ambiția mare a scrie istoria în acest oraș. Jucătorii nu au jucat un asemenea gen de meci, cu miză mare.

Ne bazăm pe entuziasm, dorință și ambiție. Dacă ei vor fi mai buni, le strângem mâna. Vedem în cursul meciului. Va fi un meci lung, lung. Avem ambiția de a câștiga un titlu, a fost ceva extraordinar. Nu mă gândeam că Clujul nu se va prezenta la meci. Trebuie să jucăm pe meci o finală atât de importantă”, a declarat italianul la Digi Sport.

Craiova - CFR Cluj, echipe de start

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Văteljelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă
Rezerve: Popescu, Mitran, Bălașa, Ivanov, Qaka, Ivan, Vangenin, Baiaram, Nițu
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vincius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca
Rezerve: Rus, Cestor, Burcă, Hoban, Luis Aurelio, Chipciu, Pereira, Petrlia, Costache
Antrenor: Valeriu Bordeianu