FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL GALAȚI

Președintele Oțelului Galați a dat replica după ce Victor Angelescu a criticat arbitrajul: „Nu poți nega realitatea. Koljic își pune piedică singur”

Rapid - Oțelul  // FOTO: Ionuț Iordache (GSP)
Rapid - Oțelul // FOTO: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat marti, 16 decembrie 2025 19:16 / Actualizat marti, 16 decembrie 2025 20:09

Cristian Munteanu, președintele celor de la Oțelul Galați, a vorbit despre meciul cu Rapid din ultima etapă din Superliga, încheiată cu victoria dunărenilor, scor 2-0.

Acesta a abordat mai multe subiecte: arbitrajul contestat de giuleșteni de la meciul cu Rapid, despre transferuri, dar și despre fluxul mare de jucător străini din lotul lui Laszlo Balint.

Cristian Munteanu despre arbitrajul din Rapid - Oțelul Galați: „Nu poți nega realitatea. Koljic își pune piedică singur”

„Eu îi înțeleg pe Victor și pe Costel, dar nu poți nega realitatea. Mă gândesc doar la bara care era de 3-0. Nu-mi permit să vorbesc de arbitraj. Și eu am pierdut puncte și meciuri pe greșeli de arbitraj. O singură dată am ieșit în presă și m-am plâns. Este părerea lor.

„Am bătut CFR, le-am dat patru, am bătut Craiova când era pe primul loc, am bătut Dinamo, am făcut egal cu Rapid acasă. Am pierdut cu Cluj acasă, cu FCSB și Dinamo la București, dar echipa a jucat bine cu amândouă.

Este normal să fie subiectiv, au pierdut cu alți ochi evoluția arbitrului. Eu zic că la Koljic își pune singur piedică.

E vorba și de intensitate. Să ne aducem aminte de 11 metri pe care l-a primit Liverpool cu Chivu. L-a tras puțin și a căzut de zici că l-a împușcat cu luneta. Toată presa europeană a sărit, inclusiv antrenorul advers că nu a fost penalty. Sunt circumstanțe la fiecare atingere în careu.

Eu am văzut un arbitraj care ne-a lăsat să jucăm, care a arbitrat bărbătește. Sunt subiectiv. Am pierdut și eu puncte și am fost nemulțumit. Exemplu: la Farul Constanța eu sunt sigur că a fost ofsaid la centrarea din care a dat gol Jovan Markovic”, a transmis Cristian Munteanu la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Am stabilit în cadrul clubului să nu mai vorbim și să nu mai citească jucătorii tot felul. Avem un meci de două ori mai greu decât cu Rapidul. Știu și ei. În 2-3 săptămâni ne vom despărți de 2-3 jucători. Nu am propuneri din țara pentru ei. Lameira e căpitanul nostru și e prea important pentru echipa noastră.

-Cristian Munteanu despre transferuri

Cristian Munteanu despre lotul celor de la Oțelul Galați: „Am încercat să iau trei jucători români de la echipele retrogradate și mi s-au cerut salarii de peste 10.000”

„Nu prea sunt jucători români. Nu prea oferă piața jucători români. Hai să vedem ce bugete au alții. Noi nu ne perimtem să cumpărăm români la prețurile din ziua de azi. Românii sunt destul de scumpi. Eu am mai dat un exemplu. Am încercat să iau trei jucători români de la echipele retrogradate și mi s-au cerut salarii pe care nu ni le-am putut permite, de peste 10 mii de euro pe lună. Atunci am preferat să îi dau lui Pedro Nuno, creierul echipei noastre, la jumate din prețul pe care ți l-am zis. Până în 6000 de euro. Lui Conrado la fel.

Rapidul are un buget mare și nu e pe primul loc întâmplător. Au în lot jucători foarte valoroși. Nu ne raportăm la un meci. Sunt foarte bucuros că am câștigat după 12 ani în Giulești.

Balint e un antrenor care are libertate la echipă. Mie îmi place foarte tare, e un băiat minunat . Știe și a găsit speech-ul în vestiar pentru atâția jucători străini în vestiar. Nu e ușor”, a transmis Cristian Munteanu la Fotbal Club de la Digi Sport.

Așa se aude, că vor fi amenzi. Nu e nimic clar. Mai e o fereastră de transferuri importantă în vară. Asta de iarnă este mai puțin importantă. Banii înseamnă mult, dar cu jucătorii străini pe care îi avem ne permit o clasare mai sus în clasament și putem lua mai mulți bani. Este ceva asumat.

Noi vara trecută am înființat echipa a doua din Liga 3. Acolo evoluează U16, U17 și chiar U15. În doi trei ani sper să formăm underii noștri ca să nu mai iau împrumut de la alții. Noi încercăm să-i formăm. Piața din România are puține variante. Ăia care sunt, sunt foarte scumpi.

-Cristian Munteanu, președinte Oțelul Galați

Clasamentul la zi în Superliga

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (1)
Daniel1959
Daniel1959  •  17 Decembrie 2025, 09:42

babicu fost "creator" vestimentar ne arata noua "realitatea"

Vezi toate comentariile (1)
Comentează