FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

E fascinat de jucătorul care ar urma să fie surpriza lui Lucescu: „Top 5 pe care i-am antrenat în ultimii 20 de ani”

Cristiano Bergodi, cuvinte mari la adresa lui Andrei Coubiș // foto: Imago
Cristiano Bergodi, cuvinte mari la adresa lui Andrei Coubiș // foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 15 martie 2026 09:33 / Actualizat duminica, 15 martie 2026 09:49

Cristiano Bergodi (61 de ani), tehnicianul celor de la Universitatea Cluj, a avut numai cuvinte de laudă la adresa fundașului central Andrei Coubiș (22 de ani), jucător care a venit în iarnă la formația ardeleană. Refuzat în trecut de FCSB, și pe lista selecționerului Mircea Lucescu, pentru barajul cu Turcia, acesta a fost împrumutat de la Sampdoria, dar va rămâne definitiv la „șepcile roșii” odată cu încheierea acestui sezon.

Tehnicianul italian s-a arătat impresionat de modul în care jucătorul defensiv s-a integrat în echipa lui și crede chiar că acesta poate reprezenta o soluție pentru echipa națională a României, dacă va continua să rămână cu picioarele pe pământ, muncitor în pregătire.

„Dintre fundaşii centrali pe care i-am antrenat, e unul dintre cei mai buni. Intră în top 5 apărători pe care i-am antrenat în ultimii 20 de ani în România”, a spus Bergodi despre Coubiș la conferința de presă premergătoare debutului în play-off, cu rivala din oraș, CFR Cluj.

Cristiano Bergodi, cuvinte mari la adresa lui Coubiș

E fascinat de jucătorul care ar urma să fie surpriza lui Lucescu: „Top 5 pe care i-am antrenat în ultimii 20 de ani”
U Cluj îl transferă definitiv pe Andrei Coubiș

„I-am acordat încredere. Se vede, e un jucător important, nu cred doar eu asta, cred că vede toată lumea. Din punct de vedere fizic e extraordinar şi are acest simţ tactic.

A lucrat în Italia şi cred că l-a ajutat mult, a făcut junioratul acolo şi asta e foarte important pentru un fundaş.

Ne-a luat ochii, pentru că nu era cunoscut în România. A jucat mult în Italia, a venit şi îmi place foarte mult. De când a venit am luat puţine goluri, iar acum suntem, împreună cu Universitatea Craiova, cea mai bună defensivă.

Îl văd ca pe un jucător care poate ajunge la naţională. Important e să rămână modest şi să nu se piardă”, a mai spus Bergodi, despre Coubiș.

2goluri și o pasă decisivă are Coubiș în 8 prezențe la Universitatea Cluj

100.000 de euroeste cota de piață a acestuia, potrivit Transfermarkt

Coubiș a intrat și în atenția lui Mircea Lucescu

Mircea Lucescu, 80 de ani, ia în calcul să apeleze la o convocare-surpriză pentru barajul de peste câteva zile, Turcia - România. Acesta a anunțat lista preliminară de jucători convocați, iar în curând va face public tot lotul pe care va miza la semifinala din drumul spre Mondial.

Selecționerul gândește să aducă în premieră la națională un jucător din Superliga, indică surse autorizate ale Gazetei Sporturilor. Numele lui este Andrei Coubiș, fundaș de 1,90m înălțime, împrumutat de U Cluj din Italia până la finalul campionatului.

Coubiș s-a născut la Milano, din părinți români, și a jucat la naționalele de tineret ale României. După turneul final al CE U19 din 2022, el a refuzat convocările României pentru a explora șansa de a juca la reprezentativele Italiei.

Există și un episod anume care l-ar fi îndepărtat de naționalele noastre. Tatăl lui Andrei povestea că staff-ul naționalei l-a acuzat pe stoper că ar fi discutat cu doi colegi de la Milan pentru a pierde meciul cu Italia. România a fost învinsă atunci de Squadra Azzurra, 1-2. Coubiș a fost introdus pe teren în minutul 69.

Citește și:
Universitatea Craiova a închis al cincilea transfer al verii! Contract pe trei ani + toate detaliile financiare
Superliga
Universitatea Craiova a închis al cincilea transfer al verii! Contract pe trei ani + toate detaliile financiare
„Doar ei pot să facă asta” » Gary Lineker a indicat singura echipă care ar putea împiedica Franța
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Doar ei pot să facă asta” » Gary Lineker a indicat singura echipă care ar putea împiedica Franța
Rapid a anunțat oficial al 4-lea transfer al verii și a pornit furtuna: „Satelit. Luăm toate resturile”
Superliga
Rapid a anunțat oficial al 4-lea transfer al verii și a pornit furtuna: „Satelit. Luăm toate resturile”
Ea este considerată cea mai frumoasă fană de la Campionatul Mondial: „Imaginile s-au viralizat rapid!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ea este considerată cea mai frumoasă fană de la Campionatul Mondial: „Imaginile s-au viralizat rapid!”
FOTO Soluție pentru a preveni inundațiile la metrou, utilizată în marile orașe europene
Profit.ro
FOTO Soluție pentru a preveni inundațiile la metrou, utilizată în marile orașe europene
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Emma Răducanu a apărut în cârje și alături de noul iubit după retragerea de la Wimbledon

Apar noi probe despre Alessandro Bastoni în scandalul prostituatelor de lux: „Minora te vrea și are chef de distracție...”


Comentarii (1)
Doralin
Doralin  •  15 Martie 2026, 09:59

probabil si salariul lui Coubis la U Cluj e unul mic, venind ca junior, nu cred ca are mai mult de 3-4 mii de euro

Vezi toate comentariile (1)
Comentează