FOTBAL  »  Superliga  »  CS U CRAIOVA - VIITORUL 2-0

CS U CRAIOVA - VIITORUL 2-0 // VIDEO + FOTO Se poate și fără Mitriță! » Oltenii fac un meci perfect și o înving fără emoții pe Viitorul » Koljic a fost one-man show!

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 septembrie 2018 18:04

CS U Craiova a învins-o fără emoții pe Viitorul, scor 2-0, în cel mai așteptat meci al rundei a 9-a din Liga 1.

Oltenii se temeau înaintea meciului că suspendarea lui Mitriță le va da mari bătăi de cap. Totuși, CS U Craiova a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon și a deschis scorul după doar 5 minute.

Atacantul Elvir Koljic a primit o pasă de la Bancu și a înscris cu un șut de senzație de la 18 metri.

Echipa lui Mangia a atacat furibund și a avut două bare până la finalul reprizei. Mai întâi a fost Mihăilă, în minutul 19, care a șutat în stâlpul porții lui Buzbuchi. L-a copiat Kelic, cinci minute mai târziu, acesta lovind bara cu o lovitură de cap.

Alb-albaștrii și-au majorat avantajul în minutul 48, prin același Elvir Koljic. Acesta s-a înălțat superb și a finalizat imparabil, cu capul, după centrarea venită de la Cicâldău.

Viitorul s-a trezit abia după 50 de minute. Prima ocazie periculoasă a fost semnată de Voduț, al cărui lob s-a dus puțin pe lângă poartă după o intervenție greșită a lui Pigliacelli.

Portarul italian al Craiovei și-a luat revanșa în minutul 67, când a intervenit senzațional la lovitura liberă executată plasat de Ianis Hagi, de la 20 de metri.

S-a terminat 2-0, iar Mangia obține victoria care îi menține postul în siguranță. Oltenii au urcat până pe locul 4 și au 14 puncte.

Viitorul bifează a patra înfrângere stagională, echipa lui Hagi situându-se pe locul 8, cu 13 puncte.

CS U Craiova - Viitorul 2-0
A macat: Koljic '5, '48

Echipele de start:

CS U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic - Mihăilă, Mateiu, Cicâldău, Briceag - Bărbuț, Koljic, Bancu
Rezerve: Popescu, Gardoş, Tiago Ferreira, Dimitrov, Şerban, Nuno Rocha, Burlacu
Antrenor: Devis Mangia

Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Luchin, Ţîru, De Nooijer - Lopes, T. Băluţă, Vână - I. Hagi, Drăguş, Ciobanu
Rezerve: Cojocaru, Voduţ, Achim, Artean, Houri, Măţan, Boboc
Antenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Radu Petrescu / A1: Adrian Ghinguleac / A2: Mircea Grigoroiu / Observator: Augustus Constantin