FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC ARGEȘ

FCSB - FC ARGEȘ 3-0. Cum s-a descurcat Straton la debutul pentru rivala lui Dinamo » Moment-cheie în prima repriză + nota din partea GSP

FCSB - FC Argeș. foto: Raed Krishan +22   FOTO
FCSB - FC Argeș. foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 20 septembrie 2020 22:39 / Actualizat luni, 21 septembrie 2020 11:01

Cătălin Straton (30 de ani), abia transferat de FCSB de la Dinamo, a debutat pentru roș-albaștri în victoria reușită în fața lui FC Argeș, scor 3-0.

La doar câteva zile după ce a semnat cu FCSB, Mihai Pintilii l-a trimis pe Straton direct în primul „11” în partida disputată la Giurgiu. Experimentatul portar le-a luat fața puștilor Ducan și Udrea și a lăsat o impresie pozitivă la debut, transmițându-i, indirect, un mesaj ferm titularului pe post Andrei Vlad, absent cu FC Argeș din cauza infectării cu COVID-19.

Goalkeeper-ul venit de la rivala Dinamo a început ușor ezitant cu FC Argeș, dar a avut apoi două intervenții excelente. Principalele 3 momente din meci în care Straton a fost în prim-plan:

• min.19: Straton a scăpat mingea în față la un șut periculos trimis de piteșteni. Din fericire pentru roș-albaștri, Mediop, atacantul oaspeților, n-a avut prezența de spirit necesară și nu a profitat de respingerea inexactă a goalkeeper-ului.
  • min.37: Tofan îl încearcă pe Straton cu un șut în forță, de la peste 25 de metri. Ușor surprins de traiectoria mingii, portarul a reușit să intervină în ultimul moment și să respingă mingea în lateral.
  • Min. 42: Intervenție eroică a lui Straton! Honciu a executat perfect o lovitură liberă, Straton plonjează și repsinge în lateral, apoi îi „suflă” în ultimul moment mingea lui Mediop, care se pregătea să îndeplinească o simplă formalitate. „E parada etapei, fără doar și poate”, a comentat Ionuț Angheluță, unul dintre comentatorii Digi Sport.
  • Repriza secundă n-a mai adus absolut nicio fază notabilă la poarta lui Straton. Piteștenii nu l-au mai pus în dificultate, dar goalkeeper-ul a rămas atent și a stat în permanență cu gura pe colegii săi.

Pentru prestația foarte bună de la Giurgiu, Cătălin Straton a primit nota 8 în caseta tehnică a meciului din Gazeta Sporturilor.

Un portar foarte bun, un băiat modest, eu spun că FCSB a făcut o afacere foarte bună cu el” - Helmut Duckadam, la emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport

FOTO. Cele mai tari imagini din partida FCSB - FC Argeș:

FCSB - FC Argeș. foto: Raed Krishan (GSP)
+18 FOTO

FCSB - FC Argeș. Dennis Man, mai în formă ca niciodată! 7 goluri în ultimele 4 meciuri pentru „perla” roș-albaștrilor

Mihai Pintilii, prima întrebare de „antrenor” la FCSB: „Cum adică cine a făcut echipa? El mi-a transmis-o”