FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Secretul din spatele revenirilor » Așa a rămas FCSB în cursa pentru campionat

FCSB a salvat 3/5 partide în 2022 prin schimbarea sistemului, din 4-3-3 în 3-5-2. Practic, așa au reușit roș-albaștrii să rămână în cursa pentru titlu. +19   FOTO

Articol de - Publicat luni, 14 februarie 2022 17:34 / Actualizat luni, 14 februarie 2022 17:52

Aseară, Chindia conducea cu 2-0 pe Arena Națională la finalul primei reprize. După pauză, roș-albaștrii au modificat sistemul, au jucat în 3-5-2 în actul secund și au câștigat meciul.

Keșeru a izbucnit în râs la interviu: „V-am făcut treaba, ați avut despre ce să discutați!”
FCSB - CHINDIA 3-2

O rețetă care a funcționat și în partidele cu CFR Cluj (3-3) și FCU Craiova (2-2), când FCSB, condusă fiind, a obținut cu noul modul de joc câte un punct.

3-5-2, găselnița FCSB-ului în 2022

În 2022, FCSB a câștigat fiecare dintre cele 3 reprize în care a jucat cu 3 fundași centrali, iar golaverajul e concludent: 7 goluri marcate, 2 primite. În total, cu 3-5-2, FCSB a obținut 5 puncte!

Metoda a fost folosită în premieră în noul an contra CFR-ului. Căutând o soluție pentru a păstra șanse reale la campionat, Petrea&Becali au dirijat punerea în scenă a sistemului 3-5-2:

• 3 fundași centrali, în loc de o linie clasică de 4 apărători;
  • se păstrează triunghiul de la mijlocul terenului, cu un „închizător” și doi interi;
  • extremele - de pildă Cordea sau Vali Gheorghe - acoperă toată banda, înlocuiesc fundașii laterali și creează superioritate în atac - în multe momente de joc, mișcarea extremelor transformă sistemul în 3-3-4;
  • doi atacanți centrali, în loc de unul.

FCSB - CFR Cluj 3-3

• FCSB a evoluat în 4-3-3 prima repriză și era condusă cu 1-2 după primele 45 de minute;
  • În 3-5-2, roș-albaștrii au câștigat repriza a doua, 2-1, și au obținut o remiză care i-a păstrat în lupta la titlu.

Cum a început FCSB meciul (4-3-3): A. Vlad - Ov. Popescu, I. Cristea, A. Miron, Haruț - Olaru, Șut, Fl. Tănase - Cordea, Keșeru, Oct. Popescu

Cum a început FCSB repriza a doua (3-5-2): A. Vlad - I. Cristea, Vinicius, A. Miron - Cordea, Fl. Tănase, Șut, Olaru, V. Gheorghe - Dumiter, Oct. Popescu

FCSB - FCU Craiova 2-2

• 4-3-3 în primele 60 de minute, în urma cărora FCSB era condusă de nou-promovată cu 0-1;
  • FCSB a schimbat sistemul după o oră de joc, a evoluat în 3-5-2 până la finalul meciului, a câștigat actul secund, 2-1, suficient doar pentru o remiză însă.

Cum a început FCSB meciul (4-3-3): A. Vlad - V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic - Oaidă, Șut, Olaru - Cordea, Fl. Coman, Oct. Popescu

Cum a arătat FCSB după ce a schimbat sistemul (3-5-2): A. Vlad - I. Cristea, Vinicius, Radunovic - Cordea, Olaru, Oaidă, Oct. Popescu, V. Gheorghe - Keșeru, Ianis Stoica

FCSB - Chindia 3-2

+15 FOTO
  • În 4-3-3, FCSB a primit două goluri de la târgovișteni;
  • În 3-5-2 de la startul reprizei secunde, vicecampioana a răsturnat tabela și a câștigat toate cele 3 puncte.

Cum a început FCSB meciul (4-3-3): A. Vlad - Ov. Popescu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic - Olaru, Edjouma, Fl. Tănase - Cordea, Dumiter, Oct. Popescu

FCSB în 3-5-2 contra Chindiei: A. Vlad - I. Cristea, Vinicius, Șerban - V. Gheorghe, Olaru, Edjouma, Fl. Tănase, Oct. Popescu - Dumiter (Keșeru)*, Ianis Stoica

*după schimbarea sistemului, Dumiter a fost schimbat la scurt timp cu Keșeru

FCSB în 4-3-3 vs. Chindia:

FCSB în 3-5-2 vs. Chindia:

VIDEO. Valentin Gheorghe, eroul FCSB-ului contra Chindiei: „Era foarte importantă victoria”