FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO 0-1

Derby de Românica

Articol de - Publicat luni, 31 august 2009 00:00

Prelungirea unui alt derby nesărat. Nervi, încleştare, fotbal puţin. Dinamo mai calmă, Steaua mai proaspătă, dar neinspirată

Film românesc cu regie italiană. Supravegheat tot de italieni, cu un Bergonzi gelat ca Ogică, dar pe fază şi stăpîn al meseriei de arbitru. Înainte dădeam caii la coproducţii, acum avem şi actori. Gazon ars, de Divizia C, public fierbinte cantonat în repertoriul clasic al derbyurilor. Măscări amestecate printre încurajări.

Szekely s-a resemnat la finalul meciului. Vezi ce a declarat  mijlocaşul  (video)

Meci. Aşteptări cît calificările în Europa League. Realizări puţine. Prudenţă în tandem cu organizarea made in Italy. Bonetti fundaş, Bergodi la fel. Catenaccio, mă rog, chestii din astea. Pentru specialişti se cheamă că a fost o partidă tacticizată. Cu echipe scurte. Din tribună, unde fotbalul e hobby, nu meserie, s-a văzut altfel. Pase scurte şi aiurea. Greşeli multe, ritm slab. Totuşi, Dinamo a început mai calm. O linişte izvorîtă din tumultul de la Liberec.

Din bîlbe se naşte golul
Adrian Cristea a pus mingea jos, Torje a făcut ce ştie el mai bine, adică a alergat cît îl ţin picioarele şi plămînii, Rus şi N'Doye au tăiat combinaţiile încercate de Andrei Ionescu, echivalentul lui Adrian Cristea din tabăra roş-albastră. Primul moment de suspans în minutul 10, cînd Baciu se ciocneşte de Tătăruşanu, dar mingea ricoşează departe. Cinci minute mai tîrziu, Onicaş prinde o lovitură de cap care îl remarcă pe Dolha. Prima fază de fotbal adevărat şi fierbinte. În continuare se duce targa pe gazonul uscat şi neprietenos, iar după un corner executat de Torje şi un balon prelungit de celălalt Goian, Tamaş înscrie, profitînd de indecizia lui Baciu şi Ghionea şi de năuceala lui Tătăruşanu.

Vezi aici golul lui Tamaş  (video)

Forţe proaspete
Grzelak intră în locul lui Onicaş imediat după pauză. Bergodi simte că suferă la construcţie, în condiţiile în care flancurile lui Bănel şi Szekely arau un teren sterp. Prima situaţie favorabilă a reprizei secunde le aparţine însă dinamoviştilor. Adrian Cristea slalomează, ciupeşte mingea, dar Tătăruşanu nu face nici el cadouri. Dinamo se retrage sau e silită să o facă. Steaua a arătat că stăpîneşte mai bine ultima parte a meciurilor. Dinamo a avut însă forţa să arate mai bine decît St Patrick's sau Motherwell. Ceea ce nu e chiar atît de dificil.

Becali i-a atacat pe Grzelak şi pe Szekely la finalul meciului  (text)

Ciocan a venit cu Dinamo
Purtătorul de cuvînt al Poliţiei Capitalei, Christian Ciocan, a venit la meci împreună cu delegaţia lui Dinamo. Printre cele 40 de persoane care au sosit cu microbuzul la stadion s-au mai numărat Petre Buduru, Cristi Borcea, Vasile Turcu, plus alţi apropiaţi ai "cîinilor". (Dan Udrea)

Au plecat acasă din minutul 29
O parte a suporterilor stelişti au părăsit peluza la scurt timp după ce Tamaş a deschis scorul. Fanii de la peluza Sud, aflaţi în conflict cu patronul şi cu conducerea clubului, au părăsit arena după doar 29 de minute. Sectorul respectiv a mai rămas ocupat doar pe sfert. (Andrei Crăiţoiu)

Niculae trebuia eliminat
Arbitrul Bergonzi a greşit neeliminîndu-l pe Marius Niculae, după o fază în care atacantul lui Dinamo, aflat la pămînt, l-a lovit intenţionat cu talpa pe gambă pe Emil Ninu, care cîştigase duelul. "Centralul" italian nu a sesizat gestul nesportiv al atacantului.

PAO, Galata şi Sturm şi-au trimis spioni
Toate cele trei adversare ale roş-albilor din grupa F a Europa League şi-au trimis ieri seară cîte un reprezentat la derby-ul Steaua - Dinamo. Spionii trimişi de cele trei formaţii au luat loc la tribuna oficială a stadionului Ghencea şi au luat în permanenţă notiţe despre jocul "cîinilor", în vederea confruntărilor din Europa League. Dinamo va juca prima partidă din Europa League pe 17 septembrie, în deplasare, cu Sturm Graz. (Cătălin Gheorghiu)

Ştirile meciului:

» Alexandru Iacob
a fost inclus în lot în ultimul moment. Iniţial pe foaia de joc erau trecuţi doar 6 jucători de rezervă. (Eduard Zelgin)

» Dinamoviştii
au afişat înaintea partidei două banere: "Bonetti a umilit contestatarii" şi "Cu La La în deplasare, doar românii de peste hotare". (Eduard Zelgin)

» Fanii stelişti
şi cei dinamovişti s-au contrat în faţă la Plaza România. Intervenţia promptă a jandarmilor a făcut ca lucrurile să nu scape de sub control. (Eduard Zelgin)

» Eroul
"cîinilor" de la Liberec, Florin Matache, a fost aclamat minute în şir de galeria dinamovistă. El a fost chemat la peluza destinată fanilor roş-albilor, unde a scandat împotriva Stelei. (Cătălin Gheorghiu)

» Fostul
selecţioner Victor Piţurcă a asistat aseară la meci, urmărind partida alături de Viorel Păunescu şi de preşedintele LPF, Dumitru Dragomir. (Eduard Zelgin)

» În minutul 27
, Eugen Baciu a fost înlocuit din cauza unei accidentări. Fundaşul s-a lovit de Tătăruşanu la o fază în care cei doi nu au comunicat. În locul lui Baciu a fost introdus Ducu Ninu. (Eduard Zelgin)

3 luni au trecut de la ultima victorie a Stelei pe teren propriu, în Liga I. Pe 29 mai, roş-albaştriii au trecut de Craiova (2-1), într-un meci disputat cu porţile închise