FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV –FARUL CONSTANŢA 2-1

Die hard

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 mai 2009 00:00

Braşovul rămîne invincibilă acasă şi se apropie de zona Euro

Lucescu senior e la un pas de trofeul UEFA, iar juniorul, proaspăt numit la "naţională", vrea să lase Braşovul în Europa. "Stegarii" au trecut ieri lejer de Farul şi ţin aproape de zona granzilor.

În schimb, constănţenii se-ndreaptă blazaţi spre Liga a II-a. Ieri n-au dat impresia că ar mai spera la salvare, clacînd la aproape fiecare şarjă ofensivă a gazdelor. Primul a cedat Curcă. L-a faultat în careu pe Surdu, iar Ilyeş a transformat fără emoţii. Acelaşi Surdu s-a distrat pe partea dreaptă cîteva minute mai tîrziu şi i-a pus o minge pe tavă lui Sburlea pentru 2-0.

Cu gîndul la meciul viitor, de la Cluj, băieţii lui Răzvan au cedat iniţiativa, iar golul lui Teekloh (70) a mai animat jocul, insuficient însă pentru a doborî o echipă a Braşovului care încă n-a pierdut "acasă" în acest sezon.

ŞTIRILE MECIULUI

» Dani Coman şi-a revenit după accidentarea din meciul cu U Craiova şi era apt pentru partida de ieri. Însă Lucescu jr. a decis să-l menajeze pentru întîlnirea de etapa viitoare, cu CFR Cluj.

» Bogdan Stelea s-a accidentat în minutul 83 al partidei, cînd a suferit o întindere, şi a fost înlocuit de Kajcsa.

» Răzvan Lucescu: "A fost un meci liniştit, putea fi lejer 3-0".

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”