FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - DINAMO 2-2

Dinamo a reparat în final daunele produse de un puşti de 19 ani » Ameţiţi de un necunoscut

Ciprian Brata, Brata, Pandurii

Articol de - Publicat luni, 09 august 2010 00:00

Ciprian Brata, un puşti adus de la Şimleu Silvaniei, a marcat primul gol al gorjenilor şi a provocat penaltyul transformat de Orac.

Fotbalistul care a făcut prăpăd în careul lui Dinamo, mai jucase doar 75 de minute în Liga 1

MVP-ul partidei de la Tîrgu-Jiu a fost un puşti necunoscut, descoperit de Ionuţ Badea în Liga a II-a, la FC Silvana Şimleu Silvaniei. Ciprian Brata (19 ani) a reuşit un gol spectaculos în poarta lui Dinamo, a obţinut un penalty şi a arătat mult tupeu pentru un jucător aflat la al doilea meci în Liga 1! Brata a debutat în primul eşalon acum două săptămîni, jucînd 75 de minute contra Urziceniului.

Fotbalistul, originar din Satu Mare, poate evolua pe trei posturi: mijlocaş de bandă sau central şi atacant. Brata a fost coleg cu Mihai Răduţ, Vlad Chiricheş sau Alibec la "naţionala" U19, unde a debutat ca titular în amicalul cu Macedonia. În această vară a mai fost dorit de Astra şi de Sportul, dar a ales să lucreze sub comanda lui Ionuţ Badea.

"Dedic golul părinţilor mei şi celor care m-au susţinut şi m-au ajutat să ajung aici. Am avut o scădere de ritm şi lipsă de atenţie în unele momente, dar sîntem încrezători pentru meciurile viitoare. Putea să fie seara perfectă pentru mine"