FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - ASTRA

DINAMO - ASTRA. Faze superbe la cele două goluri: foarfecă Magaye Gueye, cursă senzațională Budescu

Golul lui Magaye Gueye / Captură TV Telekom Sport +9   FOTO
Golul lui Magaye Gueye / Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 noiembrie 2020 22:11 / Actualizat sambata, 14 noiembrie 2020 22:56

Dinamo și Astra au oferit prestații deplorabile pe durata primei reprize, însă ultimele două clasate din Liga 1 s-au „dezmorțit” după pauză. Scorul final a fost 1-1.

Primii care au modificat tabela prăfuită din „Ștefan cel Mare” au fost oaspeții. Constantin Budescu a făcut o cursă de senzație, l-a ridiculizat pe neinspiratul Abdoulaye Ba, și a livrat o centrare de efect pentru Valentin Gheorghe, care a îndeplinit o simplă formalitate. La acest scor, Dinamo era pe ultimul loc într-un clasament virtual.

Budescu trece cu multă ușurință de Abdoulaye Ba...
....și centrează perfect pentru Valentin Gheorghe / Captură TV Telekom Sport

Liga 1 are un nou „om-foarfecă” :)

Zece minute mai târziu, roș-albii au restabilit egalitatea după un gol superb reușit de senegalezul Magaye Gueye, omul care i-a luat locul în atac lui Adam Nemec. La mai bine de un deceniu după ce compatriotul Gueye Mansour primise supranumele de „Omul-foarfecă” în fotbalul românesc, un alt senegalez cu numele Gueye înscrie în Liga 1 cu acest procedeu.

La al doilea meci consecutiv în care a fost titular, Magaye Gueye a demonstrat pentru prima oară de când e în România de ce are în CV echipe precum Everton, Strasbourg sau Milwall. Vârful a reușit o „foarfecă” de senzație, prin care a restabilit egalitatea în „Ștefan cel Mare” și a mai adus puțină liniște pe banca echipei sale.

FOTO Cele mai tari imagini din meciul Dinamo - Astra, prin vizorul fotoreporterului GSP

Dinamo - Astra. foto: Raed Krishan
+5 FOTO

Vezi AICI toate detaliile de la meciul Dinamo - Astra

Dinamo - Astra a provocat reacția vehementă a lui Ion Crăciunescu: „Cel mai slab meci din acest campionat”