LIGA 1  ·  DINAMO - FCSB

DINAMO - FCSB // Controversă după penalty-ul transformat de Tănase: „De ce nu fluieri după 6 minute?”

Duminica, 16 Februarie, 16:36

Dinamo și FCSB se întâlnesc astăzi, de la 20:00, în primul derby al anului. Lucian Goian, fostul fundaș central al „câinilor”, contestă golul de 1-1 marcat de Florin Tănase în prelungiri.

Florin Tănase a transformat o lovitură de la 11 metri acordată de Horațiu Feșnic în al optulea minut de prelungire al primei părți. Brigada de arbitri indicase 6 minute de joc suplimentar, din cauza accidentării sârbului Perovic.

Dinamo - FCSB, controversă la golul lui Tănase

„A fost un joc echilibrat până la marcarea golului. Din păcate a venit acel gol la ultima fază. Părerea mea este că au fost arătate 6 minute de prelungire, iar penalty-ul a fost dat în minutul cu numărul 8. Din câte îmi amintesc eu, jocul nu mai fusese oprit foarte mult timp. După minutul 45, nu au mai fost întreruperi. Dacă arăți 6 minute de prelungiri, după 6 minute trebuie să fluieri. Foarte rar se dau atâtea minute, doar în campionatele cu VAR”, a declarat Goian la GSP Live.

„Se pot acorda prelungiri la prelungiri dacă e cazul, dacă se petreceau alte evenimente care cereau acest lucru. Cronometrul lui a funcționat, noi nu am fost foarte atenți la ce s-a petrecut”