FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FK LIEPAJA

DINAMO - FK LIEPAJA // Nebunie în amical: Daniel Popa, show cu hattrick! Echipa lui Rednic, prima victorie în amicale!

Articol de , - Publicat duminica, 20 ianuarie 2019 18:52

Dinams-a impus în amicalul FK Liepaja, scor 3-2. Eroul formației lui Mircea Rednic a fost vârful Daniel Popa, care a marcat un hattrick.

• Corespondenții GSP din Antalya, Victor Vrînceanu și Remus Răureanu, transmit cele mai noi informații din cantonamentul lui Dinamo;

Dinamoviștii au spart în sfârșit gheața, după ce au pierdut primele două amicale din Antalya, 0-2 cu Hajduk Split și 0-3 cu Sion.

Mirea Rednic i-a acordat încă o dată încredere atacantului pe care „a pus biciul” la antrenamente, Daniel Popa, și s-a dovedit inspirat. Prima reușită a vârfului a venit în minutul 14, dintr-un penalty scos de Nistor.

La acțiune a contribuit decisiv și Zenke, unul dintre cei mai activi oameni.

În minutul 30, același Popa a marcat cu un șut imparabil, de la marginea careului de 16 metri.

Letonii au egalat imediat după pauză, profitând de eroare uriașă a lui Ioan Filip. Zenke și Popa au ieșit pentru ultima dată la rampă, în minutul 51. Șutul deviat al celui din urmă a intrat în poartă.

Ce amicale mai are Dinamo:

Dinamo București - Dinamo Moscova, 23 ianuarie

Echipa de start a lui Dinamo:

Muțiu - Sorescu, Ciobotariu, Grigore, Mustoe  - Filip - Zenke, Ait-Atmane, Nistor, Jaadi - D. Popa
Rezerve: Fara, Crețu, Ehmann, Longher, Aliji, Măgureanu, Montini, Christovao

Dinamo - FK Liepaja 3-2
Au marcat: D. Popa  14 (pen.), '30 '51

S-a terminat partida!

min. 82: Zenke este înlocuit cu Longher.
min. 65:
Alexander Cristovao și Geani Crețu sunt introduși pe teren în locul lui Jaadi și Dan Nistor.
min. 57
: Mircea Rednic efectuează 3 schimbări. Montini, Ehmann și Aliji întră în locul lui Popa, Ciobotariu și Mustoe.
min. 51: GOL Dinamo, 3-2!
Cursa lui Zenke din dreapta duce mingea în careu, la Daniel Popa. Șutul este deviat în poartă.
min. 49: GOL LIEPAJA, 2-2!
Ioan Filip greșește flagrant, în fața careului propriu. Letonii egalează.

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Dinamo conduce cu 2-1.
min. 36: GOL LIEPAJA, 2-1!
Muțiu nu poate face nimic la un șut puternic din careu.
min. 30:
GOOOOL Dinamo, 2-0! Daniel Popa șutează imparabil, din interiorul careului de 16 metri, lateral dreapta.
min. 28:
Sorescu deviază greșit o minge. Muțiu are emoții, dar minge trece puțin peste bara transversală.
min. 23:
Zaadi trimite un șut puternic peste poarta adversă.
min. 14: GOOOOL Dinamo!
Zenke reușește o acțiune superbă în flancul drept. Nistor încearcă să centreze și este faultat dur în careu.  Daniel Popa execută cu siguranță.
min. 6:
Daniel Popa șutează spectaculos, din întoarcere. Mingea e respinsă în corner.
min.2:
Șut de la peste 20 de metri trimis de letoni. Muțiu reține fără probleme.

A început partida! La meci este prezent și selecționerul Cosmin Contra.

"Câinii" au mai jucat împotriva letonilor în preliminariile Cupei UEFA 2003. Pe atunci, echipa se numea Metalurg Liepaja, scorul general fiind 6-3 pentru bucureșteni.

Cel mai slab atacant din Liga 1, Daniel Popa, pare blocat psihic și la antrenamente! Rednic s-a enervat: „Hai, dă și tu un gol! Trage la poartă”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”