FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

DINAMO. Spaniolii s-au decis! Variantele de înlocuire ale lui Mulțescu: Cosmin Contra și un antrenor spaniol » Reacția lui „Guriță”: „O să îi ajut cum pot!”

Cosmin Contra (stânga) și Jose Luis Oltra, variantele de înlocuire ale lui Gigi Mulțescu la Dinamo
Cosmin Contra (stânga) și Jose Luis Oltra, variantele de înlocuire ale lui Gigi Mulțescu la Dinamo

Articol de - Publicat vineri, 14 august 2020 10:20 / Actualizat vineri, 14 august 2020 11:11

Gigi Mulțescu (68 de ani) nu va continua ca antrenor la Dinamo după ce clubul a fost vândut investitorului spaniol Pablo Cortacero. Înlocuitorul „SMURD-ului” va fi unul dintre Cosmin Contra (44) și Jose Luis Oltra (51).

Cosmin Contra, fost selecționer al echipei naționale de fotbal a României și antrenor la Dinamo între februarie și septembrie 2017, rămâne prioritatea investitorilor spanioli, care speră că vor primi un răspuns favorabil din partea lui „Guriță”. Aceștia îl vor căuta astăzi pe Contra, în vederea preluării echipei.

Reacția lui Cosmin Contra: „Mulțescu e antrenor, să-l lăsăm să lucreze!”

Aflat în Lisabona, acolo unde activează ca oficial UEFA la Final 8-ul din Liga Campionilor, Contra a comentat pentru GSP posibilitatea de a deveni antrenor la Dinamo.

„Spaniolii știu de disponibilitatea mea de a lucra la un proiect serios. Acum o lună a rămas că atunci când iau clubul, să ne punem la masă și să discutăm. Știu ce îmi doresc eu la Dinamo, și ei vor lucruri pozitive, dar deocamdată nu am avut timp. Vedem, eu sunt deschis la discuții. O să îi ajut cum pot și dacă nu voi fi antrenor. Momentan Mulțescu e antrenor, să-l lăsăm să lucreze. A început o treabă, nu pot vorbi acum că vin, că fac...”, a declarat Contra, pentru GSP.ro.

Totuși, „Guriță” îi avertizează pe spanioli să le acorde atenția și importanța cuvenită fanilor-acționari ai echipei! „Nu e ușor, chiar dacă au cumpărat clubul. Trebuie să aibă discuții și cu DDB, care au ajutat enorm clubul. Până nu vor discuta cu fanii acționari nu va fi totul lămurit, trebuie consens”, a spus acesta pentru GSP.

Spaniolii au idei foarte bune, Cortacero și Melero vor să impună gândire occidentală, să facă un proiect sănătos, ca în La Liga - Cosmin Contra, oficial UEFA

Jose Luis Oltra, varianta de rezervă pentru Dinamo

În cazul unui răspuns negativ din partea lui Contra, spaniolii se vor orienta către Jose Luis Oltra, antrenor iberic în vârstă de 51 de ani. Oltra a antrenat 13 echipe în cariera sa, petrecând în medie 1.05 ani la fiecare dintre acestea. Cea mai longevivă aventură a lui Oltra a fost la Cordoba, unde a condus echipa între iulie 2015 și noiembrie 2016. Alte nume importante din CV-ul spaniolului sunt Granada, Mallorca, Deportivo la Coruna și Levante.

La Cordoba, Oltra l-a avut sub comanda sa pe Florin Andone, cu care a intrat într-un conflict la vremea respectivă. Cearta dintre cei doi începuse de la o glumă făcută de jucătorul român în timp ce antrenorul încerca să explice un exercițiu - detalii AICI.

Jose Luis Oltra este unul dintre preferații lui Pablo Cortacero. Atunci când acesta din urmă a încercat să preia echipa spaniolă Almeria, tot Oltra era în capul listei posibililor antrenori. 

DINAMO. Spaniolii s-au decis! Variantele de înlocuire ale lui Mulțescu: Cosmin Contra și un antrenor spaniol » Reacția lui „Guriță”: „O să îi ajut cum pot!”
Jose Luis Oltra în 2012, pe când o antrena pe Deportivo La Coruna // foto: Guliver/gettyimages

Mai multe știri despre Dinamo:

Suporterii-acționari din DDB nu vor să renunțe la pachetul de acțiuni! Ori cad la pace, ori vor fi proteste » Îi „supervizează” pe spanioli

Fac orice ca să rămână la Dinamo: doi oameni importanți nu vor să fie dați afară! Unul dintre ei a devenit șoferul spaniolilor

Citește și:
Mihai Stoica, surprins de imaginea din peluza lui Dinamo Zagreb: „N-am mai văzut așa ceva!”
Europa League
Mihai Stoica, surprins de imaginea din peluza lui Dinamo Zagreb: „N-am mai văzut așa ceva!”
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
Altele
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
Florin Prunea: „E transferul ultimilor 2-3 ani în Liga 1”
Superliga
Florin Prunea: „E transferul ultimilor 2-3 ani în Liga 1”
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
Stiri extrasport
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Profit.ro
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (16)
pendulu
pendulu  •  14 August 2020, 11:52

mai bine Multescu decat contra ..contra a mai adus un alpin un bokila si papat bani degeaba ..Multescu este f bun e bine si ca director tehnic sau seful centrului de copii si juniori sa monitorizeze activiatatea la echipele de juniori .

dinamo_forever_77
dinamo_forever_77  •  14 August 2020, 11:37
Postat de powerdinamo pe 14 August 2020, 11:28

Ce sa caute tradatorul ala de contra cand i-a fost mai greu lui Dinamo ce a facut??lasat-o de izbeliste si a fugit ca un nesimtit la nationala,un tradator si un parvenit.

??? Cand i-a fost mai greu ???? Pai a terminat in sezonul acela pe 2. Care greu ? Apoi "DINAMOVISTII" din conducere il impingeau catre nationala ! Despre ce vorbim ? Personal as merge mai departe pe mana lui Multescu. Sau daca nu-l lasati, macar sa fie coptat in echipa de scouting. Are ochi omul la fotbalisti si este toba de fotbal. Respect Multescu !

powerdinamo
powerdinamo  •  14 August 2020, 11:28

Ce sa caute tradatorul ala de contra cand i-a fost mai greu lui Dinamo ce a facut??lasat-o de izbeliste si a fugit ca un nesimtit la nationala,un tradator si un parvenit.

Vezi toate comentariile (16)
Comentează