FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV Dinamo se pregătește să intre la negocieri: două mutări-cheie în iarnă

Dinamo își poate pierde două vedete la iarnă: ce soluții iau „câinii” în calcul // foto: Imago
Dinamo își poate pierde două vedete la iarnă: ce soluții iau „câinii” în calcul // foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 08 octombrie 2025 14:13 / Actualizat miercuri, 08 octombrie 2025 14:22

Eddy Gnahore, 31 de ani, mijlocașul central al „câinilor”, și Kennedy Boateng, 28 de ani, stoperul lui Dinamo, se apropie de un moment-cheie: ambii au contracte valabile până în vara lui 2026, ceea ce înseamnă că pot negocia liber cu alte echipe începând din iarnă.

Conducerea roș-albilor vrea însă să evite o situație precum cea de anul trecut, când Josue Homawoo (ajuns între timp la Standard Liege) și Astrit Selmani (acum în liga secundă chineză) au refuzat prelungirea înțelegerilor.

Cei doi au continuat să joace până la finalul sezonului, dar randamentul lor, în contextul plecării iminente, a fost deseori pus la îndoială de suporteri.

Dinamo vrea să evite un nou episod Selmani & Homawoo. Ce se întâmplă cu Boateng și Gnahore

De data aceasta, planul e clar: Dinamo vrea fie să prelungească rapid contractele lui Gnahore și Boateng, jucători care cer, firesc, salarii mai consistente, aproape duble, fie să îi cedeze din iarnă, pentru a nu-i pierde gratis câteva luni mai târziu.

Conform informațiilor GSP, negocierile nu au început încă, dar semnalele din ambele tabere sunt pozitive. Motivele? Parcursul tot mai bun al echipei și șansele reale de a prinde un loc de cupă europeană. Totul depinde însă de resursele financiare ale clubului și de eventualele oferte pe care Dinamo nu le-ar putea egala.

În acest sezon, Boateng a fost titular integralist în toate cele 12 partide, reușind un gol, cu Hermannstadt, la fel ca Gnahore, care a punctat în runda inaugurală cu Csikszereda. Francezul a ratat un meci din cauza cumulului de cartonașe galbene, cu Craiova, dar și o repriză în „mocirla” de la Clinceni, cu Unirea Slobozia.

În plus, și Jordan Ikoko, respectiv Georgi Milanov, se apropie de finalul contractului, ambele scadente vara viitoare. Totuși, în cazul lor, Dinamo are opțiunea de prelungire automată pentru încă un sezon, decizii care îi vor aparține antrenorului Zeljko Kopic.

  • După pauza impusă de partidele echipelor naționale, Dinamo revine în Superliga cu un derby. „Câinii” vor juca contra Rapidului, pe cel mai mare stadion al țării, duminică, 19 octombrie, de la ora 20:30.

Citește și:
ROȘU! Cristiano Ronaldo și-a lovit adversarul și a fost eliminat! » Nu l-a uitat: s-au războit și acum 4 ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
ROȘU! Cristiano Ronaldo și-a lovit adversarul și a fost eliminat! » Nu l-a uitat: s-au războit și acum 4 ani
Moment istoric! Real Madrid a decis să schimbe numele stadionului după 80 de ani. Noua denumire
Campionate
Moment istoric! Real Madrid a decis să schimbe numele stadionului după 80 de ani. Noua denumire
A stat la câțiva metri de Cristi Chivu și a înnebunit pe toată lumea: „M-am simțit profesoară azi”
Campionate
A stat la câțiva metri de Cristi Chivu și a înnebunit pe toată lumea: „M-am simțit profesoară azi”
De nerecunoscut! A slăbit 40 de kilograme și și-a găsit un nou club la 36 de ani
Campionate
De nerecunoscut! A slăbit 40 de kilograme și și-a găsit un nou club la 36 de ani
Zara a adus în România cel mai recent concept global de magazin flagship FOTO
Profit.ro
Zara a adus în România cel mai recent concept global de magazin flagship FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cum a plecat Daniel Bîrligea de la Sibiu, după amenințările lui Becali » A părăsit stadionul împreună cu cel cu care s-a certat!

Un fost golgeter al Rapidului crede că ”sezonul ăsta chiar cred că sunt principalii favoriți la titlu. Iar Gâlcă e atuul lor cel mai puternic”


Comentarii (8)
cnr67
cnr67  •  09 Octombrie 2025, 00:50

Gnahore mi se pare bun dar inlocuibil, Boa insa e exceptional. Dar asta e, oamenii au dat totul aici, si-au crescut cota, si vor salarii pe care Dinamo nu si le permite. Era bine sa ii tinem, dar nu trebuie sa facem o drama (cum tind sa faca adesea suporterii), ci doar sa ne acoperim la timp (in iarna) postul de fundas central. Am incredere ca scoutingul de la Dinamo va gasi ce trebuie.

gojgaru
gojgaru  •  09 Octombrie 2025, 00:18

Boateng ar fi o pierdere pe când Gnahore e cam terminat , foarte slow și pierde multe mingi ,numai pase de 10 metri dă.

creeperno534
creeperno534  •  08 Octombrie 2025, 22:37

Trebuie vanduti

Vezi toate comentariile (8)
Comentează