FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

OFICIAL Dinamo și-a asigurat viitorul » Contract până în 2029: „La cât mai multe reușite!”

Gemenii Irimia și-au prelungit contractul cu Dinamo, foto: Imago Images (Alex Irimia, în centru)
Gemenii Irimia și-au prelungit contractul cu Dinamo, foto: Imago Images (Alex Irimia, în centru)

Articol de - Publicat marti, 03 septembrie 2024 19:40 / Actualizat marti, 03 septembrie 2024 20:03

Cei doi frați gemeni de la Dinamo, Alex și David Irimia (18 ani), și-au prelungit contractul cu trupa lui Zeljko Kopic (46 de ani) până în 2029. Anunțul a fost făcut de „câini” prin intermediul aplicației „Dinamo 1948”.

Alex Irimia, mijlocaș central, a fost păstrat în lotul dinamoviștilor în acest sezon, însă a evoluat doar în prima etapă, atunci când Dinamo a pierdut pe terenul CFR-ului, scor 2-3. A fost trimis pe teren în minutul 71, în locul lui Cătălin Cîrjan (21 de ani).

David Irimia, fundaș dreapta, a fost cedat sub formă de împrumut la Metaloglobus, locul 4 din Liga 2. El a jucat deja 5 meciuri pentru noua echipă și a reușit să înscrie o dată.

Gemenii Irimia și-au prelungit contractul cu Dinamo

Irimia la puterea a doua, până în 2029
Cei doi frați, Alex și David, au prelungit înțelegerea cu Dinamo până în 2029.
Puștii născuți în 2005, cu 2 zile înainte de aniversarea clubului, au îmbrăcat prima dată tricoul alb-roșu la grupele de juniori, unde au evoluat din iulie 2019.

3 ani și jumătate mai târziu, au debutat împreună la prima echipă a clubului nostru, în același minut 81 al partidei cu Unirea Constanța, din Liga a II-a.
La cât mai multe reușite, Câinilor!

- comunicat Dinamo București

Dinamo și-a asigurat viitorul » Contract până în 2029: „La cât mai multe reușite!”
Gemenii Irimia și-au prelungit contractul cu Dinamo

Alex Irimia a jucat 20 de minute pentru Dinamo în prima etapă din acest sezon. Ulterior, a fost inclusv în lot la fiecare meci disputat de „câini”, însă a fost lăsat pe banca de rezerve. El a debutat pentru alb-roșii în Liga 2, într-un succes cu Unirea Constanța, scor 6-0.

Dinamo și-a asigurat viitorul » Contract până în 2029: „La cât mai multe reușite!”
Gemenii Irimia și-au prelungit contractul cu Dinamo

La Dinamo concurează pe post cu Eddy Gnahore, Georgi Milanov, Cristian Licsandru și Iulius Mărginean.

De cealaltă parte, David Irimia a debutat în aceeași partidă cu Unirea Constanța, însă nu a mai continuat și în acest sezon la Dinamo. A fost cedat sub formă de împrumut la Metaloglobus. David a plecat de la Dinamo în contextul în care șansele ca el să prindă minute erau scăzute.

Pe postul lui evoluează Cristian Costin (26 de ani) și Maxime Sivis (26 de ani).

100.000 de euroe cota lui David Irimia, potrivit Transfermarkt

50.000 de euroe cota lui Alex Irimia, potrivit Transfermarkt

Citește și:
Iată vârful misterios transferat de Dinamo! Sâmbătă a avut meci și a dat pasă de gol + reprezintă una dintre cele mai slabe naționale din lume
Superliga
Iată vârful misterios transferat de Dinamo! Sâmbătă a avut meci și a dat pasă de gol + reprezintă una dintre cele mai slabe naționale din lume
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Tenis
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Altele
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (4)
abavati
abavati  •  04 Septembrie 2024, 13:53
Postat de john_milne_iosif_aluat_crt pe 03 Septembrie 2024, 20:15

Bravo Nicolescule !!!! Ai facut si tu transferuri !! Doi la metru !!! daca si astia sunt fotbalisti ............lasati-va bah de sportul asta !!! Astia 2 sunt un fel de Amzar dar mai mici !! Faceti bah echipa in liga a 2 a sau a 3 a si bagati acolo copii ...nu la prima echipa !!! Bai Nicolescule daca vrei play off ..trb sa ai 18 jucatori de aceeasi valoare !!!! Ai 10 pana acum ....Daca ne bate Slobozia acasa .. ..ajungem unde ne este locul !!!!

bai, tu esti atat de ratat ca nu ar trebuie sa te lase nici macar sa iesi din casă ca ofilesti semafoarele.

creeperno534
creeperno534  •  03 Septembrie 2024, 22:35

Foarte bine!

redbuldog
redbuldog  •  03 Septembrie 2024, 20:30

Corect si o decizie inteleapta..!Gemeni Irimia reprezinta adevaratul ,,pedigree"a lui Dinamo,daca vor fi educati,disciplinati si antrenati in spiritul clubului,in maxim 2 ani,acesti tineri cu potential,se vor bate pentru titularizarea la prima echipa!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează