FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - SEPSI

Dinamo - Sepsi 0-0. Uhrin jr. l-a inventat pe „noul Bărcăuan” » Găselnița incredibilă prin care Dinamo a scăpat fără gol primit

Irobiso (central), cu privirea în lateral

Articol de - Publicat duminica, 20 martie 2022 17:50 / Actualizat luni, 01 mai 2023 13:10

Dinamo - Sepsi 0-0. „Câinii” au pierdut o schimbare în partea a doua cu Răzvan Patriche (35 de ani, stoper), care a rezistat pe teren numai 25 de minute. Finalul de meci l-a prins pe atacantul Christian Irobiso (28) în centrul defensivei!

În startul reprizei secunde, minutul 49, Patriche îi lua locul în teren lui Igor Jovanovic. Schimbare post pe post. Fostul stoper de la Academica Clinceni n-a rezistat în meci decât până în minutul 76 însă.

Filip a cerut penalty în Dinamo - Sepsi » Arbitrul i-a dat galben pentru simulare
DINAMO - SEPSI

Dinamo - Sepsi. Din atacant, Irobiso a trecut stoper!

Veteranul din apărarea lui Uhirn Jr. a acuzat probleme la coapsă, de natură musculară, și a dereglat planul tactic al cehului, care a apelat la o soluție inedită.

În locul lui Patriche, Uhrin l-a introdus în teren pe atacantul Vlad Morar și l-a retras în centrul defensivei, alături de Baptiste Aloe, pe vârful Christian Irobiso, care jucase până atunci atacant central!

Totuși, Irobiso, venit recent de la Gaz Metan, s-a descurcat onorabil în apărare și a asigurat poarta lui Eșanu. A fost doar al 5-lea meci din acest sezon de L1 în care Dinamo nu a primit gol!

Sunt mulțumit de evoluția lui Irobiso ca stoper, nu am pregătit asta înainte, dar nu aveam alte soluții. Am fost forțat de accidentările fundașilor centrali
Dusan Uhrin, antrenor Dinamo

A amintit de Bărcăuan

Găselnița lui Uhrin Jr. a adus aminte de cazul lui Cosmin Bărcăuan (43 de ani). Atacant la origine, fostul jucător de la Dinamo a fost reprofilat brusc în stoper, mai întâi spre finalul aventurii la Universitatea Craiova, echipa care l-a lansat. Odată cu transferul în „Ștefan cel Mare” (2002), Bărcăuan a evoluat aproape exclusiv ca fundaș central.

Uhrin Jr. rămâne fără victorie la Dinamo, după un joc încins cu Sepsi » Clasamentul LIVE