Articol de Eduard Apostol, Adrian Duţă - Publicat joi, 14 august 2025 20:20 / Actualizat joi, 14 august 2025 20:43
Dinamo nu a renunțat la transferul lui Tony Strata (20 de ani), fundașul dreapta de la Ajaccio. Echipa bucureșteană va încerca din nou să-l aducă, după ce clubul românului a fost exclus din fotbalul profesionist francez.
Internaționalul U21 al României va pleca de la formația corsicană, după decizia Federației Franceze de Fotbal de a exclude clubul din competițiile naționale, din cauza datoriilor de 13 milioane de euro.
Dinamo vrea să profite de excluderea lui Ajaccio și să-l ia pe Tony Strata
Ajaccio va juca, în cel mai bun caz, în liga a șasea. Strata va părăsi clubul după doi ani. Fundașul dreapta a fost dorit de Dinamo în acest mercato, iar „câinii” vor încerca din nou să-l aducă, dorind să profite de situația în care se află Ajaccio, potrivit informațiilor GSP.
Tony Strata, fundaș dreapta născut la Marseille, are 6 meciuri jucate în naționala de tineret a României, inclusiv la Europeanul de tineret care a avut loc vara aceasta.
50 de meciuriare Tony Strata pentru Ajaccio
Jucătorul care ar fi o variantă și pentru regula U21 în Superliga e dorit și de Bastia și de Saint Etienne, echipe din Ligue 2, astfel că Dinamo are concurență pentru semnătura lui Strata.
Tony a fost titular în toate cele 3 meciuri ale României U21 la EURO 2025. Cu Spania, 1-2, și Slovacia, 1-2, a fost integralist, cu Italia, 0-1, a jucat o oră.

Fundașul lateral, care a bifat două sezoane solide în Ligue 2 (46 de meciuri jucate), este considerat unul dintre tinerii promițători ai campionatului. Format la AC Ajaccio, acest jucător născut la Marsilia, internațional român U21, impresionează prin viteză, capacitatea de efort și versatilitate (poate juca și în stânga).
- Ziarul Le Progres, despre Tony Strata
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu