Articol de Romeo Ene - Publicat joi, 23 aprilie 2026, 15:20 / Actualizat joi, 23 aprilie 2026 16:13
Dorinel Munteanu (57 de ani), antrenorul de la Hermannstadt, a susținut conferința de presă premergătoare duelului de pe teren propriu cu Csikszereda, în etapa 6 din play-out.
Întrebat despre plecarea lui Mirel Rădoi (45 de ani) de la FCSB, partenera de competiție, tehnicianul a explicat că această schimbare nu este de bun augur.
Hermannstadt va juca cu FCSB în ultima etapă din play-out, iar acel meci ar putea fi decisiv în perspectiva luptei pentru salvarea de la retrogradare.
VIDEO | Dorinel Munteanu se așteaptă ca FCSB să pice într-un haos: „Această schimbare s-a făcut surprinzător”
Dorinel Munteanu nu se aștepta la această despărțire atât de rapidă și s-a rezumat la a spune că FCSB va intra în „debandadă” în următoarea perioadă.
„(E de bun augur plecarea lui Mirel Rădoi de la FCSB?) Nu. Nu, pentru că această schimbare s-a făcut așa, surprinzător, și după o lună jumătate, dacă nu mă înșel. Eu cred că FCSB va intra în debandadă, din punctul meu de vedere, dar sunt treburile lor”, a declarat Dorinel Munteanu, în conferință.
Sigur, îmi doresc ca cel puțin la ultimul joc împotriva Farului, suporterii să aibă încredere în echipă, să susțină echipa din minutul 1 până în minutul 90. Este foarte important aportul lor.
Că sunt 3.000, 4.000, 7.000... cu cât sunt mai mulți, cu atât este mai bine, pentru că avem nevoie. Avem nevoie ținând cont de situația noastră în clasament, ținând cont de absențele pe care le am din rândul jucătorilor accidentați și suspendați. Așa că am nevoie de suporteri.
- Dorinel Munteanu, antrenorul lui Hermannstadt
Mirel Rădoi a lăsat-o pe FCSB pe primul loc în play-out, cu 33 de puncte. Roș-albaștrii sunt ca și calificați la primul baraj pentru calificarea în preliminariile Conference League.
Deși Rădoi spusese că va rămâne cel puțin până la vară, tehnicianul a ales-o pe Gaziantep, locul 10 din Turcia, acolo unde îi va antrena pe românii Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș.
În acest scurt mandat, Rădoi a bifat cinci meciuri pe banca FCSB: trei victorii (4-0 cu Oțelul, 1-0 cu UTA și 3-2 cu Farul), un egal (0-0 cu Metaloglobus) și o înfrângere (2-3 cu FC Botoșani).
Situația la zi din play-out
Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”