Articol de GSP - Publicat joi, 19 iulie 2012 00:00 / Actualizat joi, 19 iulie 2012 10:47
Preşedintele de imagine al Stelei, Helmuth Duckadam, a mărturisit că nu-i surprins de faptul că Ciprian Tătăruşanu nu mai este căpitanul echipei şi îl laudă pe noul purtător al banderolei, Alexandru Bourceanu. "Un lider îl dă echipa. Bourceanu e genul de jucător care vorbeşte mult pe teren, nu ştiu cum e în afara terenului, dar pe gazon este un fotbalist determinat şi pot să spun că-i un lider!", a mărturisit eroul de la Sevilla.
Sezonul trecut, Duckadam a fost în mijlocul unui scandal care i-a avut în prim-plan pe Tătăruşanu şi pe Bourceanu. În iarnă, după dubla cu Twente din Europa League, Duckadam a povestit două episoade halucinante cu cei doi protagonişti.
"În avion, cînd mergeam spre Enschede, Tătăruşanu şi Bourceanu au spus în gura mare, ca să aud eu, bineînţeles, că «şi scaunele sînt mici, ca paturile de la Mogoşoaia». A fost o glumă de copii, eu am acasă doi copii mai mari ca aproape toţi jucătorii de la Steaua, ca vîrstă. Nu am reacţionat, nu am zis nimic, dar m-a deranjat. Cu o seară înainte de joc, Ilie Stan le-a dat un pahar de vin şi Ciprian a spus «Doctore, nu putem bea un pahar de bere?». Doctorul a refuzat şi i-a spus că îi explică altă dată de ce nu se poate. Bourceanu s-a uitat în jur şi a spus: «Hai să ne uităm cine e aici, că mîine află toată presa că am cerut un pahar de bere». Aceste lucruri le-am spus domnului Becali, pentru că m-au deranjat. După meci, dacă aceste insinuări continuau, probabil aş fi reacţionat", a povestit fostul mare portar la acea vreme.