FOTBAL  »  Superliga  »  DUNĂREA CĂLĂRAȘI - AFC HERMANNSTADT 0-1

DUNĂREA CĂLĂRAȘI - HERMANNSTADT 0-1 // Victorie imensă pentru echipa lui Miriuță: Hermannstadt a dat lovitura în ultimul minut și iese pentru prima oară din zona retrogradării » Meci decis de un eurogol!

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 noiembrie 2018 12:19

Hermannstadt-ul lui Vasile Miriuță merge ceas în Liga 1. Sibienii s-au impus și la Călărași, 1-0, grație unui gol de senzație reușit în ultimul minut, și au urcat până pe locul 8 în Liga 1.

Călărășenii au început ofensiv meciul și au fost la un pas să dea lovitura în minutul 18, când Căbuz a respins de sub transversală șutul bun al lui Valentin Alexandru.

Până la pauză, tot echipa lui Dan Alexa a fost aproape de gol. Kanda a preluat inspirat, a trecut de un fundaș al oaspeților, însă șutul său a fost respins de același Căbuz, aflat într-o zi mare.

Repriza secundă a fost una anostă, în care echipa lui Miriuță a preferat să se apere în fața atacurilor lipsite de intensitate ale Dunării  și să mizeze doar pe cartea contraatacului.

Strategia a dat roade în chiar ultimele secunde ale meciului. Oaspeții au dat lovitura în ultimul minut al prelungirilor, când Lucian Dumitriu a prins un șut de excepție de la 30 de metri. Vinclu curat, iar toate punctele merg la Sibiu!

Hermannstadt are un bilanț impresionant în ultimele 4 etape. Echipa lui "Tati" a reușit trei victorii și un egal și a ajuns până pe locul 8 în Liga 1, devansând-o chiar pe Dinamo la golaveraj.

Dunărea a căzut o poziție și se situează acum pe locul 10, cu 17 puncte.

Dunărea Călărași - Hermannstadt 0-1
A marcat: L. Dumitriu '90+4

Echipele de start:

Dunărea Călărași: Straton - Gligorov, Wallace, Dobrosavlevici, G. Mendy - Kanda, Bourceanu, Honciu - Carnat, Mediop, V. Alexandru
Rezerve:
C. Lungu, Șeroni, V. Munteanu, C. Pușcaș, St. Cucu, G. Simion, Keyta
Antrenor:
Dan Alexa

Hermannstadt: Căbuz - G. Company, C. Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Tătar - Serediuc, Dâlbea, L. Dumitriu - Blănaru, Tsoumou
Rezerve:
Niga, Mijuskovic, B. Rusu, Fl. Acsinte, Herghelegiu, Abdurahimi
Antrenor:
Vasile Miriuță

Arbitru: Adrian Cojocaru / A1: Sebastian Gheorghe / A2: Radu Ghinguleac / Observator: Cornel Fecioru
Stadion: "Ion Comșa", Călărași