FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

După doi ani

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 mai 2008 00:00

Sanchez Prette, prezentat ieri de campioni, le-a fost propus clujenilor şi în urmă cu două sezoane. Atunci, CFR l-a refuzat.

Mijlocaşul argentinian San­chez Prette va fi jucătorul CFR-ului în următorii 4 ani şi va încasa 200.000 de euro pe sezon. Fotbalistul care va purta tricoul cu numărul 11 a fost pre­zentat ieri într-o conferinţă de pre­să.

Preşedintele Iuliu Mureşan a dez­văluit că Prette i-a fost propus în urmă cu doi ani de actualul director executiv Răzvan Zamfir, alături de vîrful al Benficăi, Oscar Cardozo (24 de ani). “Răz­van mi-a spus după o călătorie în Ar­gen­tina că a văzut doi jucători foarte buni din liga a II-a. Era vorba de Prette şi de Cardozo, un stîngaci formidabil, actualul vîrf al Benficăi. Cînd am auzit că e vorba de liga a doua, i-am zis că nu mă intere­sea­ză. M-am zgîriat apoi pe ochi cînd am văzut că Oscar Cardozo s-a trans­ferat la Benfica. Dar asta e, eu îmi asum greşelile. Bine că Prette nu ne-a mai scăpat”, a spus Mure­şan.

Prette vrea ca vişiniii să do­mine competiţia internă şi în următorul campionat. “Îmi doresc să ajut CFR-ul să continue seria începută în acest an. Au fost mai multe oferte. Nu s-au concretizat, iar acum mă gîndesc numai la noul meu club. E un pas important pen­tru mine şi o şansă uriaşă, aceea de a putea evolua în Liga Campio­nilor”, a spus jucătorul poreclit “Cordobes”, pentru faptul că s-a născut în oraşul Cordoba.

Danciu-gol, încolţit

Andone îl vrea pe Dănciulescu (foto) cu orice preţ. “Spuneţi-mi o echipă din România care nu l-ar dori pe Dănciulescu. Alte nume nu putem oferi pînă nu se concre­tizează transferurile”, a declarat “Fălco­sul”. “E un jucător cu experienţă. A dat 21 de goluri în acest campionat. Şi Marius Constantin e un fundaş care joacă cu multă de­terminare, cu un stil de joc pe gustul nostru, chiar dacă e mai rebel. E mai greu însă să faci achiziţii de la echipele din Bucureşti, decît din Portugalia sau din Argen­tina”, a spus şi preşedintele Mure­şan.

Citește și:
Schimbare istorică la Dinamo » Clubul a renunțat la sigla veche!
Superliga
Schimbare istorică la Dinamo » Clubul a renunțat la sigla veche!
Modul „MISTIFICATOR” prin care CCA încearcă să „spele” brigada care a greșit flagrant în faza crucială pentru titlul Craiovei: „Așa se interpretează!”
Superliga
Modul „MISTIFICATOR” prin care CCA încearcă să „spele” brigada care a greșit flagrant în faza crucială pentru titlul Craiovei: „Așa se interpretează!”
Nicolescu vine cu un scenariu-bombă de la Craiova - Dinamo: „Știți ce i-ar fi spus asistentul lui Kopic?!”
Superliga
Nicolescu vine cu un scenariu-bombă de la Craiova - Dinamo: „Știți ce i-ar fi spus asistentul lui Kopic?!”
Cum vede Porumboiu marea greșeală de la Craiova - Dinamo: „Nu înțeleg un lucru”
Superliga
Cum vede Porumboiu marea greșeală de la Craiova - Dinamo: „Nu înțeleg un lucru”
FOTO Fabrică istorică dispare, lovită de concurența mărfurilor ieftine aduse din China
Profit.ro
FOTO Fabrică istorică dispare, lovită de concurența mărfurilor ieftine aduse din China
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Adversara lui CSM București din Final Four-ul Ligii va pierde titlul din cauza unei reguli desființate de 4 ani în Europa

Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”


Comentarii (6)
 •  16 Mai 2008, 13:14

Prette este Dobrin reloaded, cu o viteza in plus. Iata ca, incet-incet, isi trag o echipa care nu ne va face de cacao in Europa.

 •  16 Mai 2008, 10:32

I-mi place Rapidul. In vorbe au luat toata Europa, in realitate nici un antrenor nu au, ca ala numai promite si la urma renunta.

 •  16 Mai 2008, 10:30

pai normal ca te-ai zgariat la ochi cand l-ai vazut pe cardozo la benfica, ca doar toti ''marii'' conducatori de la noi au ochi ff buni pt a evalua un jucator. las ca si rapidul la pierdut tot asa pe obi mikel, poli tm pe zighici si exemple mai sunt. oricum bafta...

Vezi toate comentariile (6)
Comentează