FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Echipele din Liga 1 sunt ținute în viață de Steaua lui Becali » Cum vor avea de suferit toate cluburile dacă dispare echipa roș-albastră

Articol de GSP - Publicat luni, 02 ianuarie 2017 10:50

Războiul dintre Clubul Sportiv al Armatei și Gigi Becali poate afecta și restul echioelor din Liga 1, car ar pierde foarte mulți bani.

Excluderea Stelei din Liga 1 ar afecta și cluburile care nu fac bani vânzându-i jucători lui Becali. Pentru că acele echipe depind de banii din drepturi TV, iar televiziunile plătesc 34 de milioane de euro anual pentru o competiţie în care Steaua e vedeta.

Dispariţia roș-albaștrilor ar toci potenţialul ligii și ar conduce la o previzibilă scădere a preţului pentru drep turi la licitaţia viitoare, programată în 2020. Meciurile din Liga 1 sunt transmise acum de trei televiziuni: TV Digi Sport, TV Dolce Sport și Look.

Prima are audienţele cele mai mari, beneficiind și de acoperirea mai mare pe care o are RCS faţă de Telekom.

  • În medie, un meci al Stelei adună 500.000 de telespectatori pe Digi. Dinamo și Craiova formează eșalonul al doilea, cu 300.000-350.000 de oameni;
  • O partidă normală de campionat, în care nu e implicată niciuna dintre aceste trei formaţii, înregistrează maximum 200.000 de telespectatori;
  • Datele sunt valabile pentru campionatul acesta, în care Steaua a mai pierdut din suporteri, din cauza conflictului cu Armata și a pierderii mărcii în favoarea ministerului.

Citește și:
Când vrea FRF să-l anunțe oficial pe Gică Hagi » Negocieri crunte în culise: „Stoichiță, OUT!”
Nationala
Când vrea FRF să-l anunțe oficial pe Gică Hagi » Negocieri crunte în culise: „Stoichiță, OUT!”
„O rușine pentru fotbal ce a făcut!” » Donnarumma, pus la zid de bosniaci, pentru gestul care nu s-a văzut la TV
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„O rușine pentru fotbal ce a făcut!” » Donnarumma, pus la zid de bosniaci, pentru gestul care nu s-a văzut la TV
Dinamo, mai rău decât anticipa Andrei Nicolescu! Finanțele pe 2025: cheltuielile au explodat
Superliga
Dinamo, mai rău decât anticipa Andrei Nicolescu! Finanțele pe 2025: cheltuielile au explodat
Fiul lui Arnold Schwarzenegger, debut spectaculos în culturism! Câștigător la 3 categorii
Altele
Fiul lui Arnold Schwarzenegger, debut spectaculos în culturism! Câștigător la 3 categorii
EXCLUSIV ANAF lansează o platformă de vânzare a bunurilor confiscate, la preț redus
Profit.ro
EXCLUSIV ANAF lansează o platformă de vânzare a bunurilor confiscate, la preț redus
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

A doua variantă de antrenor a lui Gigi Becali nici nu vrea să audă de FCSB: „Nu sunt tipul care primește ordine și le execută”


Comentarii (75)
zecs93
zecs93  •  03 Ianuarie 2017, 00:09
Postat de demolarii pe 02 Ianuarie 2017, 16:13

La ultima negociere pentru drepturi Tv s-a obtinut o suma mai mica, deoarece competitia organizata de LPF e in deriva. Indiferent ca FcSb va fi sau nu in Liga I , la urmatoarele negocieri pretul va fi si mai mic. Iar scaderea valorii competitiei se datoreaza modului cum a fost tinuta FcSb in aceasta liga, cu orice pret. Si ca o comparatie a disparut echipa nationala de gimnastica feminina si nu a murit nimeni. Dar discutia nu-si are rostul, si avand in vedere nivelul performant a lui G Becali si a directorilor MM, Helmuth, Argaseala si Lutu, FcSb va trece peste momenr si va juca in 2022 derbyul bucurestean cu CSA Steaua. Sau nu sunt atat de buni pe cat se lauda?

Au disparut echipe si in alte campionate si nu s-a mai rupt planeta in 2 !!! Doar 2 exemple: Rangers in Scotia si in Italia Juventus , in anu in care au retrogradat !!! Daca dispare FCSB, fotbalu romanesc va fi mai plictisitor ( avand multe sate si comune) dar macar va fi un fotbal curat si atunci vom vedea nivelul adevarat al campionatului nostru in Cupele Europene, fara blaturi si hotzii pentru echipa pastorului SEF !!!

timm
timm  •  02 Ianuarie 2017, 19:02
Postat de luciann pe 02 Ianuarie 2017, 11:56

Chiar si in conditiile astea, cu procese pe cap, scandaluri si fara galerii...tot suntem primii! :))) Bagà-ti unghia in gàt! :)))

Vezi ce inseamna sa deformezi realitatea si sa minti nonstop. Viitorul este pe locul 1 si Astra a castigat campionatul.

10207882061347897
Thomas Robert  •  03 Ianuarie 2017, 08:33

De ce nu sunteți sinceri și nu spuneți că de fapt vă temeți de falimentul ziarului vostru? Ceea ce n-ar fi chiar un lucru rău.

Vezi toate comentariile (75)
Comentează
Close