FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - CFR CLUJ 0-1

Edi Iordănescu a explicat de ce l-a schimbat pe Arlauskis la pauză și de ce nu o scoate încă pe Craiova din calculele la titlu

CFR Cluj s-a impus pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-0, în runda secundă a play-off-ului din Liga 1. Edi Iordănescu (41 de ani) a explicat ce s-a întâmplat cu Arlauskis, înlocuit după prima repriză.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 aprilie 2021 23:49 / Actualizat miercuri, 21 aprilie 2021 23:56

Giedrius Arlauskis (33 de ani) a fost înlocuit la pauză cu Cristi Bălgrădean. Portarul lituanian a suferit o accidentare în prima repriză, încă un motiv de îngrijorare pentru Edi Iordănescu.

Edi Iordănescu: „Arlauskis a ieșit accidentat”

„A fost un joc greu, de luptă. Aici este o deplasare grea pentru oricine vine. Am știut cum să reacționăm și am pus 3 puncte extrem de importante. Partea proastă e că suntem pe drum mereu, acum deja ne pregătim pentru Craiova. Mâine-poimâine vom încerca să recuperăm din jucătorii accidentați.

Arla a ieșit și el accidentat la pauză. E normal, e uzură, sunt meciuri din 3 în 3 zile. Nu vorbim de jocuri din campionatul regulat. Aici toate echipele sunt bune, competitive, pun probleme. Avem un parcurs foarte bun. Analizăm, am primit gol într-un meci din ultimele 11. Astea sunt lucruri bune, sunt fundația. E foarte greu să ai calitate de la un joc la altul, fără regenerare”, a declarat Edi Iordănescu, la Look Sport+.

Edi Iordănescu nu o scoate pe Craiova din calcule

CS Universitatea Craiova a scos doar un punct în deplasarea de la Botoșani, scor 1-1, și a rămas la 7 puncte în spatele lui CFR Cluj. Edi Iordănescu nu îi scoate pe olteni din calculele pentru titlu, mai ales că runda viitoare urmează meciul direct, pe „Ion Oblemenco”.

Ar fi un discurs de amator să zic că sunt ieșiți din lupta la titlu. E un joc deschis oricărui rezultat runda viitoare. Dacă am câștiga, e clar că luăm o opțiune serioasă în raport cu Craiova. Acum, oltenii nu sunt ieșiți din calcule
- Edi Iordănescu

Marinos Ouzounidis s-a enervat și n-a rezistat până la finalul interviului: „Aici a fost altceva, nu fotbal!”

Marius Croitoru îi ia tare pe olteni: „N-am văzut nimic la voi, doar mingi lungi!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”