FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

"Eram pe un drum greşit"

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 februarie 2009 00:00

Argetinianul Gustavo Oberman a explicat de ce nu a reuşit la Cluj, preferînd să plece în Spania la Cordoba

Sătul să stea la coadă pentru a juca şi înşelat de aşteptările pe care şi le-a făcut la sosirea lui Dusan Uhrin la CFR Cluj, Gustavo Oberman (23 de ani) s-a întors în Spania, semnînd ieri cu divizionara secundă Cordoba.

Folosit doar cinci meciuri de la sosirea în România, în vara anului trecut, de la Castellon, Oberman e dezamăgit de aventura la CFR. "Nu a fost ce speram, ce aşteptam cînd am venit aici. Nu am jucat aproape deloc, de aceea am vrut să plec. Iniţial, oficialii clubului mi-au zis că nu mă lasă, că vor să rămîn, dar nimic nu s-a schimbat. Mi-am făcut iluzii, că odată cu venirea lui Uhrin, lucrurile se vor schimba, dar am fost folosit doar 45 de minute în amicale. Sînt lucruri care îţi spun că eşti pe un drum greşit şi că trebuie să schimbi ceva. Asta am făcut. Trebuie să joc, pentru că fotbalul e totul pentru mine", şi-a motivat alegerea "Fălcuţă".

Oberman nu se consideră vinovat pentru că nu a confirmat la Cluj. "M-am antrenat mereu bine, am dat totul şi nimeni nu s-a plîns de mine, fie antrenor sau conducător. Am venit cu vise şi multă încredere în România şi nu pot să mă consider vinovat, atîta timp cît nu eram folosit. Cînd l-am întrebat pe Trombetta de ce nu mă foloseşte şi dacă are ceva cu mine, mi-a zis că nu se pune problema şi că trebuie să aştept, că-mi vine rîndul. Dar nici o schimbare", a încheiat argentinianul.

"Sînt prea mulţi jucători la CFR şi mulţi sînt lăsaţi pe tuşă la fiecare meci. Ar trebui practicat un sistem de rotaţie mai des, să joace mereu cei în formă"

Gustavo Oberman, jucător CFR

"Am reziliat contractul de comun acord. Aveam opţiune de cumpărare pe care nu am activat-o. Am considerat că e mai bine să meargă undeva unde să joace mai mult"

Iuliu Mureşan, preşedinte CFR

Argetinianul Gustavo Oberman a explicat de ce nu a reuşit la Cluj, preferînd să plece în Spania la Cordoba

Sătul să stea la coadă pentru a juca şi înşelat de aşteptările pe care şi le-a făcut la sosirea lui Dusan Uhrin la CFR Cluj, Gustavo Oberman (23 de ani) s-a întors în Spania, semnînd ieri cu divizionara secundă Cordoba.

Folosit doar cinci meciuri de la sosirea în România, în vara anului trecut, de la Castellon, Oberman e dezamăgit de aventura la CFR. "Nu a fost ce speram, ce aşteptam cînd am venit aici. Nu am jucat aproape deloc, de aceea am vrut să plec. Iniţial, oficialii clubului mi-au zis că nu mă lasă, că vor să rămîn, dar nimic nu s-a schimbat. Mi-am făcut iluzii, că odată cu venirea lui Uhrin, lucrurile se vor schimba, dar am fost folosit doar 45 de minute în amicale. Sînt lucruri care îţi spun că eşti pe un drum greşit şi că trebuie să schimbi ceva. Asta am făcut. Trebuie să joc, pentru că fotbalul e totul pentru mine", şi-a motivat alegerea "Fălcuţă".

Oberman nu se consideră vinovat pentru că nu a confirmat la Cluj. "M-am antrenat mereu bine, am dat totul şi nimeni nu s-a plîns de mine, fie antrenor sau conducător. Am venit cu vise şi multă încredere în România şi nu pot să mă consider vinovat, atîta timp cît nu eram folosit. Cînd l-am întrebat pe Trombetta de ce nu mă foloseşte şi dacă are ceva cu mine, mi-a zis că nu se pune problema şi că trebuie să aştept, că-mi vine rîndul. Dar nici o schimbare", a încheiat argentinianul.

"Sînt prea mulţi jucători la CFR şi mulţi sînt lăsaţi pe tuşă la fiecare meci. Ar trebui practicat un sistem de rotaţie mai des, să joace mereu cei în formă"

Gustavo Oberman, jucător CFR

"Am reziliat contractul de comun acord. Aveam opţiune de cumpărare pe care nu am activat-o. Am considerat că e mai bine să meargă undeva unde să joace mai mult"

Iuliu Mureşan, preşedinte CFR

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
 •  01 Februarie 2009, 10:57

Ai avut noroc baiete ca ai fost la CLuj , daca erai la echipa oierului vedeai tu rezilierea contractului de comun acord ... lol adica mergi la echipa 2 daca faci figuri . Oricum bafta mai departe

 •  01 Februarie 2009, 03:25

E mai bine asa si pentru el dar si pentru CFR.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează