FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - UTA ARAD 0-1

VIDEO Gaz Metan - UTA Arad 0-1 » Arădenii încheie etapa pe podiumul Ligii 1! Clasamentul ACUM

Gaz Mtan - UTA Arad, live de la 21:00 pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat luni, 30 august 2021 22:53 / Actualizat luni, 30 august 2021 22:58

UTA a câștigat în deplasarea cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, și urcă pe podiumul Ligii 1. Unica reușită i-a aparținut lui David Miculescu, în minutul 90.

Rezultatele etapei 7 din Liga 1

Primele 45 de minute s-au scurs fără vreun șut cadrat la cele două porți. Doar fazele fixe le-au dat portarilor oarecare emoții. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Irobiso, în minutul 20. Lovitura lui de cap a fost însă respinsă de Batha, din apropierea liniei porții.

UTA câștigă la Mediaș și urcă pe podium în Liga 1

Oaspeții au ieșit mult mai deciși de la cabine și puteau da lovitura în câteva rânduri. Prima dată în minutul 57, când Ubbink a irosit cu lejeritate un contraatac supranumeric.

Primul șut cadrat s-a ales așteptat 82 de minute. A fost o lovitură de cap a lui Miculescu, din 6 metri. Același fotbalist avea să înscrie și golul victoriei. A fost găsit ideal de Batha, cu o pasă la firul ierbii, în interiorul careului mic, în minutul 90.

Gaz Metan Mediaș pierde al 4-lea meci consecutiv, ultimele 3 fără gol marcat, și ocupă penultima pozițșie în Liga 1. UTA are un start entuziasmant de sezon. Urcă pe podium, cu 14 puncte, la egalitate cu FC Botoșani, dar cu un golaveraj superior.

Gaz Metan - UTA Arad 0-1

Gaz Metan - UTA Arad, echipe de start

Gaz Metan: Vâlceanu - Romeo, Matricardi, Filip, Velisar - De Moura, Iancu - Chamed, Deaconu, Grădinaru - Irobiso
Rezerve: Buzbuchi, Trif, Matias, Alceus, Gaspar, Ciocan, Sarr, Smola
Antrenor: Mihai Teja

UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Baravykas - Batha, Passaglia - Ubbink, Roger, Miculescu - Dangubic
Rezerve: Balauru, Tomozei, Medimore, Shlyakov, Bustea, Vorobjovas, Isac, Antal, Hora
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: Gaz Metan
Arbitru: Flueran Nicusor / Cerei Alexandru (A1), Popescu Adrian (A2)