FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL

Eugen Neagoe a pus tunurile pe jucătorii Petrolului: „Nu îmi imaginam așa ceva. Asta nu am lucrat la antrenament”

Eugen Neagoe, antrenorul Petrolului/ foto: Andrei Furnigă (GSP)
Eugen Neagoe, antrenorul Petrolului/ foto: Andrei Furnigă (GSP)

Articol de - Publicat luni, 19 ianuarie 2026 22:42 / Actualizat luni, 19 ianuarie 2026 23:12

Eugen Neagoe, antrenorul Petrolului, a analizat eșecul drastic suferit în fața Universității Craiova, scor 0-4, în etapa #22 din Superliga.

Neagoe a fost extrem de dur la adresa elevilor lui, acuzând greșelile individuale făcute de aceștia. Consideră că Petrolul nu arată ca o echipă de retrogradare și a fost mulțumit de repriza a doua, deși echipa lui a luat două goluri.

A explicat de ce l-a băgat titular pe Ignat, abia adus de la Rapid, și de ce nu l-a trimis din primul minut de Andres Dumitrescu, fundașul stânga transferat iarna aceasta.

Declarațiile lui Eugen Neagoe, după Petrolul - Universitatea Craiova 0-4

„Luna cadourilor a trecut, s-a dus demult. Să dai pasă la adversar să o bage în poartă nu am lucrat la antrenament. Golurile se marchează și din cadouri, nu îmi imaginam că putem face asemenea greșeli. Când îi dai mingea adversarului să o bage în poartă, nu poți spera la nimic.

Mi-aș dori să beneficiez și eu de cadouri. Am tot făcut cadouri pe parcursul acestui campionat. Ignat a făcut pregătirea cu Rapid, a jucat în meciurile de pregătire. Nu aveam fundaș stânga, Dumitrescu a făcut doar 3 antrenamente, l-am forțat. Îl felicit pentru cele 45 de minute, a intrat foarte bine!

Roche era obișnuit cu postul de fundaș stânga, nu era o noutate pentru el. Asta a fost situația, a trebuit să venim cu cineva în partea stângă. A fost acea greșeală la penalty, iar la un minut pierdem mingea și mai luăm un gol. Când faci asemenea greșeli, nu poți emite pretenții. Am controlat repriza a doua, dar nu am marcat. În schimb, le-am dat pase să dea ei goluri.

Nu am lucrat așa ceva la antrenament, chiar nu am făcut așa, e o noutate. Se pot crea momente periculoase. Nu arătăm ca o echipă de retrogradare. Am avut momente când am arătat că suntem o echipă bună.

Să jucăm cum am făcut în repriza a doua și să nu facem greșelile de începători. Dacă eliminăm cele două greșeli din repriza a doua, așa trebuie să jucăm”, a declarat Neagoe, la Prima Sport 1.

Clasamentul din Superliga

Citește și:
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Tenis
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Roma e a lui David Popovici! AUR și la 200 metri liber în Trofeo Settecolli » RECORD al competiției
Altele
Roma e a lui David Popovici! AUR și la 200 metri liber în Trofeo Settecolli » RECORD al competiției
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
bibishor
bibishor  •  20 Ianuarie 2026, 12:05

Neagoe n-a știut ce fel de meci a fost, dar acum știe. Veteranii înțeleg aluzia.

Declan.Rice
Declan.Rice  •  20 Ianuarie 2026, 11:04

3 pct. Pierdute cu Craiova. Importante....

vio9o301960
vio9o301960  •  20 Ianuarie 2026, 09:03

Mai dezlanata si mai dezorganizata echipa ca Petrolul nu prea mai e vreuna prin Superliga!Imi pare rau,. candva era o echipa cu pretentii!Acum cred ca ar trebui sa se bucure daca nu ajung in zona nisipurilor miscatoare sau poate si mai rau!

Vezi toate comentariile (5)
Comentează