FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL CHINDIA 0-1

Farul - Chindia 0-1 » Gică Hagi, învins în ziua în care a împlinit 57 de ani

În inferioritate numerică pentru mai bine de 60 de minute, după eliminarea lui Jefte Betancor, Farul a cedat pe final cu Chindia, scor final 0-1 / foto: facebook.com/chindiaoficial

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 februarie 2022 18:42 / Actualizat sambata, 05 februarie 2022 19:38

În inferioritate numerică pentru mai bine de 60 de minute, după eliminarea lui Jefte Betancor, Farul a cedat pe final cu Chindia, scor final 0-1.

Începutul de meci le-a aparținut gazdelor. În primele 10 minute, Purece a trecut pe lângă deschiderea scorului în două rânduri. Oaspeții au răspuns prin Popadiuc, blocat excelent de Aioani.

Chindia a cerut penalty în minutul 2, la o fază la care fundașul Virgil Ghiță îl lovește peste picoare pe Daniel Popa. Arbitrul a lăsat însă jocul să continue.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit în minutul 24, Omoh a șutat în bară, după o serie de fente la marginea careului.

Echilibrul numeric s-a rupt în minutul 30, când „centralul” Horia Mladinovici i-a arătat direct „roșu” atacantului Jefte Betancor. Spaniolul îl lovise cu cotul în spate pe Paul Iacob, fundașul dâmbovițenilor, la un duel petrecut în careul Chindiei.

Mutare surprinzătoare » George Ganea, împrumutat de Hagi la alt club din Liga 1: „Da, e adevărat”
TRANSFER

Daniel Florea dă lovitura pentru Chindia, iar Hagi se dezlănțuie pe banca Farului

Cu om în plus, dâmbovițenii au dominat partea secundă. Aioani a salvat-o pe Farul în minutul 58, când a „zburat” pentru a respinge un șut expediat de Marco Dulca de la marginea careului de 16 metri.

În minutul 66, Chindia a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului. Doru Popadiuc a lovit bara!

Daniel Florea nu a mai iertat gazdele în minutul 82. Cu balonul așezat excelent de către Daniel Popa, Florea l-a învins pe Aioani cu un șut plasat, cu latul.

A fost unicul gol al meciului, care a provocat o criză de nervi din partea lui Gică Hagi. Nervos, „Regele” a lansat o serie de obscenități.

Hagi a cedat nervos după golul marcat de Chindia: „Să-mi bag p*** în... Hai, băăă!”
Farul - Chindia 0-1

Victoria de astăzi a urcat-o pe Chindia pe locul 11. Echipa lui Emil Săndoi are acum 27 de puncte, 8 sub Farul, ocupanta locului 6.

FINAL » Farul Constanța - Chindia Târgoviște 0-1

Farul - Chindia, echipele de start

FARUL: Aioani - Boboc, Larie, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu, Artean, Grameni - Purece, Betancor, Omoh
REZERVE: Brănescu, Mladen, Dussaut, Radaslavescu, Moldoveanu, Ad. Petre, Pitu, Iancu, Nedelcu
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CHINDIA: Căbuz - Butean, Pițian, Iacob, Ad. Ioniță - Sila, Passaglia, Dulca, Popadiuc - D. Popa, D. Florea
REZERVE: D. Moldovan, Căpușă, Cherchez, L. Corbu, An. Șerban, M. Șerban, Cantave, Chunchucov
ANTRENOR: Emil Săndoi

Stadion: „Academia Gheorghe Hagi" (Ovidiu)