FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FC VOLUNTARI

Farul - FC Voluntari 3-0 » Trupa lui Hagi încheie seria de invincibilitate a ilfovenilor și e tot mai aproape de play-off

Farul - FC Voluntari 3-0
Farul - FC Voluntari 3-0 Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2022 15:55 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 20:57

Farul Constanța a învins-o categoric pe FC Voluntari, scor 3-0, în al doilea meci al etapei #26 din Liga 1.

Click AICI pentru programul rundei #26

Farul avea nevoie de victorie pentru a-și consolida locul 6, ultimul care duce în play-off. Elevii lui Hagi au început în forță și au deschis scorul prin Adi Petre (15) dintr-o pasă a lui De Nooijer.

Dobrogenii au continuat ofensiva și puteau majora avantajul la șutul lui Iancu. Portarul Popa a respins excelent. Omoh putea să-și treacă și el numele pe tabela de marcaj, dar reluarea sa din 12 metri a fost salvată eroic de Armaș.

Același Armaș a fost aproape de egalare în prelungirile primei reprize, dar reluarea sa din marginea careului mic a fost respinsă de Aioani. Repriza a doua la discreția elevilor lui Hagi.

În minutul 58, Farul a primit penalty după hențul lui Cosmin Achim. Adi Petre a ratat însă. Avea să fie 2-0 totuși, Robert Moldoveanu, intrat în lovul lui Petre în minutul 70, a punctat la prima atingere de balon. Scorul final avea să fie stabilit de Florin Purece (86).

Clasamentul după Farul - Voluntari 3-0

Cu acest rezultat, Farul acumulează 39 de puncte și este la 3 puncte peste Rapid, prima echipă în afara play-off-ului. Dobrogenii au și un meci în minus, restanța cu Academica Clinceni. Voluntari pierde primul meci după 11 etape fără înfrângere și rămâne pe podium, cu 43 de puncte, însă poate fi depășită de FC Botoșani.

Farul - FC Voluntari, echipe de start:

FARUL:  Aioani - Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer - Artean, Nedelcu, Grameni - Iancu, Petre, Omoh
REZERVE:  Brănescu, Mladen, Boboc, Borza, Radaslavescu, Purece, Moldoveanu, Pitu, Ciobanu
ABSENT: Betancor (suspendat)
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FC VOLUNTARI: M. Popa - Ricardinho, D. Ciobotariu, C. Achim, Armaș - Meleke, Droppa - Costin, Budescu, Ion Gheorghe - Nemec
REZERVE: Râmniceanu, Andres, Stan, Vieira, Merloi, Lopes, Fulop, Golan, Tehe
ABSENȚI: Tamaș, Briceag, Rață (suspendați)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Stadion: Academia Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti) / A2: Artene Ovidiu (Vaslui)

Citește mai multe știri din Liga 1:

Alexandru Ioniță II l-a salvat pe Mihai Iosif în prelungiri! Cum arată clasamentul Ligii 1 ACUM

Finanțatorul lui Sepsi, mai supărat ca niciodată: „Nu se poate așa ceva! Eu mi-am luat de mult gândul”