FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

Farul lui Gică Hagi, victorie la limită în fața Stelei lui Daniel Oprița » Golul victoriei a venit în minutul 87

Campioana României, Farul Constanța, s-a impus, vineri, la limită, scor 3-2, în fața celor de la Steaua București, într-un meci amical disputat la Ovidiu.

Articol de - Publicat sambata, 14 octombrie 2023 15:19 / Actualizat sambata, 14 octombrie 2023 16:06

Adrian Ilie e îngrijorat înainte de România - Andorra: „Seacă și Dunărea dacă nu batem” » Ce probleme vede la națională
ROMÂNIA - ANDORRA

Farul Constanța, victorie în fața Stelei, într-un amical disputat la Ovidiu

Farul Constanța a început mai bine partida și a condus cu 2-0. În minutul 40, David Maftei, fundașul dreapta împrumutat de Steaua chiar de la Farul, a redus din diferență, se arată într-o postare pe Facebook a clubului din Ghencea.

Alexandru Boiciuc, atacantul moldovean al roș-albaștrilor, a reușit egalarea în minutul 85. Tabela nu a rămas mult timp așa, pentru că „marinarii” au marcat golul victoriei două minute mai târziu.

Daniel Oprița, antrenorul Stelei, a trimis în teren următorul prim „11”: Pop – Maftei, Vîrtej, Beța, IlieDobrescu, Mancuso, Sierra, Raicu – Buziuc, Chunchukov

Pentru „militari” au mai evoluat Iancu, Avram, Enceanu, Bărbulescu, M. Popescu, Boiciuc, Walace, Dumitru, Glonț, Cristea și Chiriac.

După ce se încheie pauza cauzată de meciurile echipelor naționale, Farul Constanța primește acasă, în etapa cu numărul 13 din Superliga, vizita Universității Cluj. Partida e programată pe 21 octombrie, la 21:45.

În aceeași zi, Steaua București o întâlnește, în deplasare, pe Unirea Slobozia, în runda cu numărul 10 din Liga 2. Meciul va începe la 11:30.

Craioveanu nu-i menajează pe juveți: „Nu-mi place atitudinea. Ei cred că pot câștiga din gleznă”