FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - DINAMO, AZI, ORA 21:00, ÎN DIRECT PE LOOK TV, LIVETEXT PE GSP.RO

Fazele fixe fac diferenţa » CFR Cluj şi Dinamo luptă pentru cele trei puncte: echipele probabile

Duelurile dintre CFR-işti şi dinamovişti au fost mereu încinse

Articol de , - Publicat sambata, 18 octombrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 18 octombrie 2014 12:02

Cifrele avancronicii meciului din Gruia spun că ambele formaţii au plusuri şi minusuri la fazele statice.

Meciurile dintre "feroviari" şi roş-albi au fost mereu aprinse, doar o singură partidă din 32 directe terminîndu-se fără gol marcat, mai exact pe 12 martie 1972, în Ştefan cel Mare.

Diseară, în Gruia, vor fi faţă-n faţă Dinamo, echipa ce a beneficiat de cele mai multe penalty-uri, 5 la număr, toate transformate, şi CFR, formaţia sancţionată cu 3 lovituri de pedeapsă, toate apărate de Felgueiras!

"Cîinii" au înscris de 7 ori din faze fixe, capitol unde sînt întrecuţi doar de Steaua şi de Astra, ambele cu cîte 8 reuşite. Ardelenii au marcat 4 goluri din momente statice. Dar bucureştenii au primit şi multe goluri din astfel de situaţii, 6, fiind pe locul 3 într-un asemenea clasament, după Craiova (9) şi Chiajna (7).

3 meciuri remarcabile
Pe 16 aprilie 2005, Dinamo a învins CFR cu 4-0, toate reuşitele fiind marcate de către Claudiu Niculescu. Pe 5 noiembrie 2006, ardelenii au învins cu 2-1 şi au oprit o serie de 13 victorii consecutive realizate de trupa antrenată atunci de Rednic, care a şi cîştigat ultimul titlu pentru "cîini".

Pe 5 noiembrie 2011 a fost CFR - Dinamo 2-3, după ce, în minutul 82, clujenii conduceau cu 2-1. În ultimele 8 minute, Marius Niculae a marcat de două ori, prima dată dintr-un penalty scos de Ganea, acelaşi Ganea pasînd şi la reuşita din prelungiri. Ulterior, Liviu a semnat cu CFR.

46 de puncte a strîns Dinamo în acest an calendaristic, locul 4 în clasamentul pe 2014. CFR a contabilizat 45 de puncte şi se poziţionează pe 5

5 meciuri fără gol primit au ardelenii în acest sezon, dinamoviştii avînd cu unul mai puţin. Dinamo are o singură partidă în care n-a penetrat poarta adversă, CFR are 3

8 victorii are formaţia din Gruia în confruntările de acasă cu roş-albii. "Cîinii" au 6 victorii, alte 4 meciuri încheindu-se la egalitate

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga