FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - FCSB 1-2

VIDEO FCSB se impune la Pitești și revine pe podiumul SuperLigii » Clasamentul ACUM

Articol de , , , - Publicat duminica, 26 februarie 2023 21:53 / Actualizat duminica, 26 februarie 2023 22:26

FCSB s-a impus în deplasarea cu FC Argeș, scor 2-1, și încheie etapa cu numărul 27 din SuperLigă pe podium.

În fața a 7.800 de spectatori, FCSB a controlat prima repriză de la Pitești, dar nu l-a putut învinge pe Straton.

VIDEO cu golul de 0-1 din FC Argeș - FCSB: Adrian Șut, execuție norocoasă

Portarul Argeșului a comis-o imediat după reluare, în minutul 48, când a respins direct în Adrian Șut

VIDEO cu golul de 0-2 din FC Argeș - FCSB: Deian Sorescu sparge gheața sub comanda lui Pintilii

Oaspeții și-au dublat rapid avantajul. Deian Sorescu, urcat în extrema dreaptă după pauză, a înscris cu o execuție din unghi. A fost prima lui reușită în tricoul FCSB-ului.

Marius Croitoru a riscat, și-a trimis echipa în ofensivă, iar golul a picat. Kevin Koubemba a profitat de o poziționare greșită a lui Radunovic și a redus din diferență în minutul 62.

Clasamentul SuperLigii după FC Argeș - FCSB 1-2

FCSB acumulează 51 de puncte și o scoate pe Rapid de pe podiumul SuperLigii. FC Argeș rămâne fără victorie în anul 2023, pe loc de baraj, cu 26 de puncte.

FINAL » FC Argeș - FCSB 1-2

FC Argeș - FCSB, echipe de start

FC Argeș: Straton - Jakolis, Turda, Zebic, Rizzi - Meza Colli, Njike - G. Crețu, Koubemba, Jobello - Garita
Rezerve: Micle - Dobrosavlevici, M. Constantin, Tîrcoveanu, Mimito, Boubacar, A. Calcan, D. Croitoru, Betrand
Antrenor: Marius Croitoru

+11 FOTO

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Ad. Șut, Edjouma - Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: Ad. Vlad - V. Crețu, Haruț, I. Cristea, Omrani, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Radaslavescu
Antrenor: Mihai Pintilii

• Pintilii respectă ordinul lui Becali, care a anunțat după derby-ul cu CSU Craiova, 1-1, că Iulian Cristea va fi scos din echipă. Locul său a fost luat de Dawa, unul dintre preferații patronului;
  • Ovidiu Popescu este rezervă și ar putea bifa prima său meci după 7 luni.

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Ovidiu Artene și Mihai Marica
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu / Arbitru AVAR: Mircea Orbuleț

Stop joc! Meciul din Liga 2 al lui Gabi Tamaș nu s-a mai disputat astăzi » Decizia arbitrilor: informații de la stadion

Noul transfer l-a făcut pe patronul din Superliga să exclame: „Dacă e la fel de bun, mă îmbăt!”