FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - SEPSI

FC Argeș - Sepsi 1-1 » Cele două echipe ratează șansa de a se apropia de play-off

Sursă foto: Gabriela Neacșu (Facebook @ Fotbal Club Argeș Pitești)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 decembrie 2021 17:30 / Actualizat miercuri, 15 decembrie 2021 20:03

FC Argeș și Sepsi Sf. Gheorghe au remizat, scor 1-1, în etapa #20 din Liga 1.

Venită după două înfrângeri consecutive în Liga 1, Argeșul a început bine meciul cu Sepsi și a marcat în minutul 2 prin Ionuț Șerban, cel mai rapid gol al sezonului actual.

Același Șerban putea face dubla, dar Niczuly s-a opus la șutul său din lovitură liberă. Sepsi a avut prima mare ocazie în minutul 15, dar șutul puternic a lui Ashkovski a lovit bara transversală. Bara l-a apărat din nou pe Greab la reluarea lui Mitrea (60). Covăsnenii au egalat totuși.

Intrat în minutul 76 pe teren, Damașcan a marcat un minut mai târziu, după ce a ridiculizat defensiva piteșteană.

1-1 scor final, rezultat care nu avantajează nicio formație în cursa pentru play-off.

Cristiano Bergodi, mulțumit de rezultat

La finalul partidei, antrenorul covăsnenilor este de părere că echipa sa a câștigat un punct în deplasare.

Din păcate, se poate spune că am intrat de la 1-0 pentru ei. Am intrat în joc după 15 minute. După, mi se pare că echipa a jucat pe un teren foarte moale, a fost greu. Am dezvoltat bine acțiunile, am lovit de două ori bara. Cine a intrat și-a făcut datoria și mă bucur. Până la urmă e un punct câștigat. Aveam două meciuri grele, și cel cu Farul (n.r. din etapa trecută), urmează cel cu FCSB și era important să câștigăm azi.

Nu mă îngrijorează faptul că am rămas la șase puncte. Încercăm să urcăm în clasament. Mi s-a transmis că nu e problemă play-off-ul. E un retur de nouă meci şi putem să facem multe. În următorul meci jucăm cu FCSB şi cred că va fi un meci important. Eu sunt încrezător
-Cristiano Bergodi, antrenor Sepsi

FINAL. FC Argeș - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1

FC Argeș - Sepsi Sf. Gheorghe, echipele de start

FC Argeș: Greab - D. Viana, Turda, Joao Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Cr. Dumitru, I. Șerban, Dumitrașcu - Arias
Rezerve: F. Croitoru, Tofan, Boldor, Mușat, Honciu, Ișfan, Palic, Said, Fatai
Antrenor: Andrei Prepeliță

Sepsi: Niczuly - Aganovic, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Ashkovski, Păun, Fofana, Golofca - Achahbar, Chunchucov
Rezerve: Began, Bojic, Tincu, Luckassen, Bărbuț, Ștefănescu, Ispas, Eder Gonzales, Damașcan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Daniel Mitruți, Alexandru Vișan

FC Argeș și Sepsi vor în play-off

FC Argeș vine după două înfrângeri consecutive, dar luptă în continuare pentru un loc de play-off. Este în acest moment pe 9, cu 27 de puncte, la doar 3 lungimi de intrarea în top 6.

Pentru Sepsi, play-off-ul părea un miraj în urmă cu o lună. Rezultatele bune legate de la instalarea lui Cristiano Bergodi a readus formația covăsneană în calcule. Trupa din Sf. Gheorghe are 24 de puncte.

Cristiano Bergodi, înainte de FC Argeș - Sepsi

Suntem optimiști, dar știm că ne așteaptă un meci complicat. FC Argeș are 3 puncte în fața noastră și încearcă să ajungă în play-off. Poate nu traversează cel mai bun moment, dar are un lot experimentat și ne poate pune în dificultate. Sper să păstrăm aceeași determinare din meciurile precedente.

Am avut puțin timp de recuperare, dar nu caut nicio scuză. Pentru noi ar fi un mic miracol să ajungem în play-off. Nu ne gândim acolo, trebuie să fim concentrați la fiecare meci în parte
- Cristiano Bergodi, antrenor Sepsi

VIDEO Andrei Prepeliță: "Suntem cu banii la zi. Primarul este un om pasionat, implicat și ne asigură toate condițiile"

Reghecampf, nervos după CSU Craiova - UTA: „Am avut o ședință scurtă cu jucătorii. Aveam impresia că jucăm cu oameni în minus. E păcat că ultimul meci s-a încheiat așa”

VIDEO Ce trebuie să facă formațiile din Liga 1 pentru a obține licența » Schimbările anunțate de GSP, confirmate de Burleanu

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia