FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - UTA ARAD

FC ARGEȘ - UTA ARAD 1-1 // Egal spectaculos în primul meci al etapei! Goluri superbe marcate de cele două formații

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 septembrie 2020 20:00 / Actualizat sambata, 12 septembrie 2020 12:07

FC Argeș și UTA Arad au terminat la egalitate, 1-1, în primul meci din etapa a treia din Liga 1, după un duel spectaculos.

Vezi AICI programul etapei #3 din Liga 1

FC Argeș - UTA Arad 1-1

Vezi AICI Live + Statistici

Cele două nou promovate s-au anihilat reciproc, după un meci cu ocazii la ambele porți și câte un gol marcat în fiecare repriză. Arădenii au început mai bine meciul și au deschis scorul în minutul 10, prin Sorin Bustea. Fundașul dreapta a șutat din prima, de la 20 de metri, la colțul lung, iar portarul piteștenilor nu a avut nicio șansă. Până la finalul părții secunde, cele două formații au alternat momentele bune, ambele având ocazii mari de a marca.

În repriza a doua, FC Argeș a forțat, iar antrenorul Ionuț Badea s-a dovedit inspirat. Intrat în minutul 70, atacantul Cephas Malele a marcat după șase minute și a stabilit scorul final. Acesta s-a demarcat excelent, a pătruns în careu și a tras din unghi la colțul lung, reușind egalarea. Până la final UTA a mai avut două ocazii, prin Alexandru Ioniță și Tescan, dar nu a putut să marcheze din nou.

După trei etape, UTA are trei puncte și este pe locul 7, iar FC Argeș are un punct, fiind pe locul 14,

Ionuț Badea: "Mai importante sunt rezultatele, de aceea fac mereu schimbări în minutul 1"

Laszlo Balint: "Am avut patru, cinci ocazii foarte mari. Dacă nu le fructifici, îți plângi în pumni"

FC Argeș - UTA Arad » Echipe de start:

FC Argeș: Croitoru - Tofan, Leca, Turda, Șerbănică - I. Șerban, D. Meza Colli, Honciu - Grecu, N'Diaye, Mirică
Rezerve: Greab, G. Matei, C. Barbu, G. Deac, Panait, Năstăsie, Blejdea, Mușat, C. Malele
Antrenor: Ionuț Badea

UTA: H. Moldovan - Bustea, Benga, F. ilie, Roumpoulaku - Tescan, N. Roșu, A. Albu, Buhăcianu - C. Rus, I. Hora
Rezerve: Balauru, Erico da Silva, Melinte, Klapan, D. Rusu, A. Ioniță, V. Morar, Ursu, Tomozei
Absenți: Isac, Hrezdac (accidentați)
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Nicolae Dobrin"