FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - VIITORUL 1-0

FC Argeș - Viitorul 1-0. VIDEO Serie extraordinară a piteștenilor: al nouălea meci fără înfrângere în Liga 1!

FC Argeș și Viitorul deschid runda cu numărul 23 din Liga 1. Meciul se joacă azi, de la ora 20:00, poate fi urmărit în format liveTEXT pe GSP.ro

Articol de - Publicat vineri, 12 februarie 2021 21:55 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:19

FC Argeș a învins-o pe Viitorul 1-0, adâncind și mai mult criza dobrogenilor. Dacă piteștenii rămân neînvinși în 2021 și au un parcurs remarcabil, trupa de la malul Mării continuă un sezon de coșmar.

Programul rundei #23 din Liga 1

La Pitești, contra revelației din 2021, Viitorul era obligată să câștige pentru a mai spera la play-off, obiectivul trasat de Hagi la începutul campionatului. Prestația constănțenilor a lăsat din nou de dorit, băieții lui Cătălin Anghel având una dintre cele mai slabe apariții din acest sezon. Pe val după ultimele rezultate, piteștenii au abordat partida cu Viitorul extrem de încrezători.

FC Argeș - Viitorul 1-0. Turda a adus victoria piteștenilor

Echipa condusă de Prepeliță și Ianovschi a dictat ritmul partidei, ba chiar a fost aproape de gol în prima repriză. Asistentul a semnalizat însă o poziție de ofsaid la Palic, care trimisese în poartă din câțiva metri în minutul 23. Singura ocazie a oaspeților a venit în minutul 35, dar Jo Santos a finalizat dezamăgitor dintr-o poziție ofertantă.

FC Argeș a continuat să joace curjaos și a dat lovitura în repriza secundă. Fostul dinamovist Antun Palic, cel mai bun om al alb-violeților, a centrat perfect din corner în minutul 71, iar fundașul Grigore Turda a înscris cu pieptul, bifând primul său gol în Liga 1.

FC Argeș, serie extraordinară în Liga 1

„Vulturii” și-au menținut avantajul până la final, salvați și de o intervenție miraculoasă reușită de Greab în prelungiri, și au ajuns la cea de-a noua partidă consecutivă fără înfrângere în Liga 1, perioadă în care au strâns patru victorii și cinci egaluri. La polul opus e Viitorul, care a ajuns la opt meciuri consecutive fără victorie.

FC Argeș - Viitorul 1-0

Live + Statistici

FC Argeș - Viitorul: echipe de start

FC Argeș: Greab - De Jonghe, Turda, Maric, Mușat - Meza Colli, I. Șerban II - C. Barbu, Palic, Dumitru - Malele
Rezerve: Micle, Leca, Grecu, Năstăsie, Honciu, Maes, Mediop, Pablo De Lucas
Antrenor Mihai Ianovschi

Viitorul: Cojocaru - Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc - C. Matei, Artean, Ciobanu - Grădinaru, G. Ganea, Jo Santos
Rezerve: Căbuz, Sabala, Grosu, Babunski, Grameni, Andronache, Pitu, Dussaut, Mățan
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Nicolae Dobrin” (Pitești)
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Vasile Marinescu; A2: Adrian Popescu

Clasament Liga 1

Citește mai multe articole din Liga 1:

Marius Avram, mesaj surprinzător pentru foștii lui colegi: „Nu vă dedicați arbitrajului pentru că nu aveți nicio garanție!”

Sorin Cârțu a răbufnit, în direct la TV: „Sunt consternat de ce a spus Crăciunescu!” » Ce replică a primit