FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - POLI IAȘI 3-0

FC BOTOȘANI - POLI IAȘI 3-0 // VIDEO+FOTO Botoșaniul câștigă derby-ul Moldovei și urcă pe 3 în play-out! Cum arată ACUM clasamentul

Botoșani - Poli Iași +19   FOTO
Botoșani - Poli Iași

Articol de - Publicat duminica, 28 aprilie 2019 19:55

FC Botoșani a câștigat derby-ul Moldovei cu Poli Iași, scor 3-0 (L. Fulop '30 pen., '45, Golofca 90+4), și urcă pe locul trei în play-out.

Gazdele au deschis scorul în minutul 28, printr-ul penalty transformat de Lorand Fulop. Horațiu Feșnic a dictat lovitura pentru un henț comis de Gardoș. Același Fulop a făcut 2-0 la ultima acțiune a primei reprize, cu un șut la colțul lung.

Austriacul Marcel Holzmann a fost eliminat de la gazde în minutul 89, pentru un gest nesportiv comis asupra lui Laurențiu Rus.

Gazdele au ratat o lovitură de pedeapsă în al doilea minut de prelungire. Cătălin Golofca a făcut totuși 3-0 la acțiunea imediat următoare.

FC Botoșani acumulează 25 de puncte și urcă pe locul trei în play-out. Poli Iași e a patra, cu 24 de puncte.

Botoșani - Poli Iași +20 FOTO

FC Botoșani - Poli Iași 3-0

• Au marcat: L. Fulop '30 (pen.), '45, Golofca 90+4

Click AICI pentru clasamentul LIVE + statistici

Vezi VIDEO de la meci

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Holzmann - Papa, J. Rodriguez - Fabbrini, Ongenda, Golofca - L. Fulop
Rezerve: Fraisl, Bus, Tarsa, Chindriş, M. Roman, Oaidă, Karaboue
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Poli Iaşi: Mino Peralta - L. Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin - I. Cristea, Mihăescu, Nascimento - Sanoh, Platini, Willy Semedo
Rezerve: Rusu, Zaharia, Enoh, Chelaru, Panţîru, Teixeira, Gallego
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Municipal, Botoșani

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj) și Vasile Marinescu (București)

Vezi AICI programul etapei #7 din play-out

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!