FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - DINAMO 0-1

FC VOLUNTARI - DINAMO 0-1 // Antrenorul ilfovenilor îl pune la zid pe arbitrul meciului: "A influențat rezultatul, meritam un egal!"

FOTO: Cristi Preda
FOTO: Cristi Preda

Articol de GSP - Publicat luni, 05 noiembrie 2018 23:15

Dinu Todoran, antrenorul celor de la FC Voluntari, s-a luat de Cătălin Popa, arbitrul care i-a refuzat un penalty echipei sale în înfrângerea cu Dinamo, 0-1. "Centralul" nu a judecat la fel faza din prelungiri, dictând penalty la hențul lui Zgrablic, fază în urma căreia Salomao a adus golul victoriei dinamoviste. 

"Nu înțeleg de ce nu a judecat așa și pentru noi. N-avem ce să mai facem. Trebuia să aplice regulamentul pentru ambele echipe, dar n-avem ce să mai facem. Jucătorii mei au muncit, îmi pare rău pentru ei. Meritau un egal dacă arbitrul nu influența rezultatul", a spus Dinu Todoran, la TV Telekom Sport. 

Cum s-a petrecut faza incriminată

În minutul 27, Katsikas a pierdut inexplicabil o minge, apoi a faultat la 20 de metri de poartă și a fost avertizat cu cartonaș galben. Din lovitura liberă rezultată, șutul lui Căpățână a fost blocat cu mâna de Armando Cooper.

În ciuda protestelor gazdelor, arbitrul a lăsat jocul să continue. Reluările TV au arătat în mod evident cum mingea șutată e respinsă cu mâna de Cooper.

FC Voluntari - Dinamo 0-1
A marcat: Salomao '90+4 p.

Citește și:
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
Superliga
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Stranieri
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Superliga
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Fiul
Profit.ro
Fiul "Regelui Asfaltului", Răzvan Umbrărescu, a terminat cursa Le Mans de 24 de ore pe loc fruntaș
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Unic! Chinezii au lansat în România un rival pentru Dacia, cum nu mai există în Europa! Dar unele detalii sunt ascunse

Motivul pentru care fanii Japoniei strâng gunoaiele după fiecare meci de la Campionatul Mondial


Comentarii (5)
alb_rosu_in_vn
alb_rosu_in_vn  •  06 Noiembrie 2018, 10:18

Pare "mai penalty" la Cooper in prima repriza, pentru Voluntari, decat pentru Dinamo. Arbitrul are oarece circumstante atenuante (hentul a fost involuntar), insa regula s-a schimbat si se da penalty daca mana e departata de corp. Oricum, e primul penalty pe care-l primeste Dinamo in acest campionat, asa ca, per ansamblu, Dinamo cred ca a meritat victoria. Dinamo are nevoie neaparat de un atacant bun, care sa marcheze. Popa m-a disperat, se vede ca vrea, dar nu poate mai mult. Bine ca l-a schimbat si pe Olteanu, in repriza a doua. Sa-l invete cineva sa dea si el ca lumea la poarta, singur cu portarul!

166519390404871
Cristian Gherasim  •  06 Noiembrie 2018, 07:55

Nu-s faze identice.In meciul Steaua -Astra mingea il loveste in mana pe J.Morais iar aseara pe Cooper.Unul e dinamovist ,altul e stelist,e-o diferenta.A facut si Popa ce-a putut.Bineinteles ca cei din Comisia de Arbitraj vor spune ca nu e un capat de tara ca i s-au bagat lui Dinamo doua puncte nemeritate.Doar n-a omorat pe nimeni Popa .E si el om .Numai ca el e om platit cu mii de euro chiar de cluburile pe care le si dezavantajeaza.La fel Fesnic ,Coltescu,Barsan si mai ales Avram...

loko1
loko1  •  06 Noiembrie 2018, 07:02

Dinamo nu trebuie sa retrogradeze!Ce farmec mai au derbiurile dintre Chiajna - Voluntari ? Sau Șirinoasa - Dunărea Călărași.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează