FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FARUL 1-0

video+foto FC Voluntari, victorie dramatică, 1-0 cu Farul » Gol marcat pe final de meci

FC Voluntari - Farul 1-0 +17   FOTO
FC Voluntari - Farul 1-0

Articol de - Publicat sambata, 02 aprilie 2022 19:22 / Actualizat sambata, 02 aprilie 2022 19:36

FC Voluntari s-a impus la limită cu Farul, scor 1-0, după un gol marcat pe final de meci. Cu acest succes, ilfovenii egalează Craiova în clasament și urcă pe podium în Liga 1.

Rezultatele și programul din play-off

S-a accidentat „Artistul”: Budescu, scos pe targă! Primele informații: „Are tendonul rupt”
FC VOLUNTARI - FARUL

FC Voluntari și Farul se luptau pentru poziția a 4-a înaintea meciului direct. Partida de pe stadionul „Anghel Iordănescu” a fost săracă în ocazii și cu un joc slab al ambelor echipe. Ilfovenii au avut prima șansă în minutul 28, când Ricardinho a reluat pe lângă o centrare perfectă a lui Budescu.

Farul a replicat două minute mai târziu, când Omoh a șutat direct în brațele portarului Popa. O primă repriză anostă, în care cea mai importantă fază a fost accidentarea lui Constantin Budescu, scos pe targă în minutul 34. Partea secundă a continuat cu aceeași partitură, Jefte, cu o lovitură de cap pe lângă poartă în minutul 57, i-a dat emoții lui Popa.

Cea mai mare ocazie a meciului a venit în minutul 80, când șutul lui Boboc, cu poarta goală, a fost respins în ultimul moment de Lukas Droppa. Voluntari avea să fie echipa care ia cele 3 puncte.

În minutul 89, Ciobotariu a prelungit o centrare a lui Ion Gheorghe din corner, iar Ricardinho a marcat din apropierea porții.

+13 FOTO

Clasamentul după Voluntari - Farul

Cu această victorie FC Voluntari ajunge la 30 de puncte și o egalează pe CSU Craiova, în timp ce Farul rămâne pe locul 5, cu 25 de puncte.

FC Voluntari - Farul, echipe de start:

FC VOLUNTARI: Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag - Ricardinho, Meleke - Marcelo Lopes, Budescu, Rață - Nemec
REZERVE: Rîmniceanu, Vlad, Costin, Achim, Droppa, Ilie, Gheorghe, Merloi, Tehe
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FARUL: Aioani - Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer - Artean, Nedelcu, Ciobanu - Omoh, Betancor, Sali
REZERVE: Brănescu, Boboc, Borza, Radaslavescu, Grameni, Purece, Moldoveanu, Petre, Iancu
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Radu Petrescu; A1: Mihai Marica; A2: Daniel Mitruți

Mai multe știri din Liga 1:

Morar și Steliano Filip s-au „contrat” la declarații după Chindia - Dinamo: „O să-i mai arăt niște goluri”

Ovidiu Hațegan a fost externat și a ajuns acasă, la Arad! Ce urmează pentru arbitrul de 41 de ani

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”