LIGA 1  ·  FC VOLUNTARI - POLI IAȘI 1-0

FC VOLUNTARI - POLI IAȘI 1-0 FOTO + VIDEO » Echipa lui Mircea Rednic, în pericol! Moldovenii au ajuns la 3 înfrângeri la rând » Cum arată CLASAMENTUL

FC Vountari a învins-o pe Poli Iași, scor 1-0 // FOTO: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 iunie 2020 10:06 / Actualizat duminica, 21 iunie 2020 17:43

FC Voluntari a câștigat pe teren propriu, 1-0 împotriva lui Poli Iași, în etapa cu numărul 5 din play-out-ul Ligii 1. Singurul gol al partidei a fost înscris de Mihai Căpățînă din penalty ('17).

Prima ocazie a meciului i-a aparținut lui FC Voluntari, când Simonoviski a ratat din interiorul careului în minutul 6. Replica oaspeților a venit 5 minute mai târziu. Moldovenii au marcat prin Ovidiu Horșia, însă golul a fost anulat din cauza unui fault în atac.

Moldovenii au rămas în ofensivă și au avut încă o ocazie, de această dată prin Omoh. Cojocaru și-a salvat echipa, reușind să respingă balonul expediat de nigerian. Începutul plin de evenimente a fost culminat în minutul 16. Klimavicius l-a faultat în interiorul suprafeței de pedeapsă pe Simonovski, iar centralul Istvan Kovacs a dictat penalty.

Mihai Căpățînă a transformat lovitura de la 11 metri și a marcat decisiv pentru ilfoveni. Înainte de pauză, Grădinaru și-a încercat norocul, însă mingea sa a trecut peste poartă.

Trupa lui Rednic a continuat drumul către egalare și în partea secundă, însă nici Platini nu a reușit să înscrie din ocazia pe care a avut-o în minutul 59. Cea mai mare oportunitate de egalare din repriza a doua a fost consemnată de bara lui Andrei Cristea ('86).

După acest rezultat, Voluntari a urcat, cel puțin pentru moment, pe locul 8 în play-out (21 de puncte), în timp ce Poli Iași rămâne ultima în clasament (15 puncte), având trei înfrângeri consecutive.

Mihai Teja: "Pentru Iași a fost ultima suflare! Noi nu am făcut un joc foarte bun"

Mircea Rednic: "Au fost 3 meciuri bune de-ale noastre în care n-am reușit să luăm niciun punct"

7 înfrângeriare Mircea Rednic în 9 partide pe banca lui Poli Iași, reușind să obțină doar o victorie și un egal

FINAL » FC Voluntari – Poli Iași 1-0

FC Voluntari – Poli Iași, echipele de start:

FC Voluntari: 95. V. Cojocaru - 15. Belu, 6. Pașcanu, 2. C. Achim, 32. Kocici - 11. Căpățână, 21. De Lucas, 8. I. Gheorghe- 70. Simonovski, 20. Țiră, 10. Mățan
Rezerve: 12. Râmniceanu, 3. Armaș, 23. Al. Vlad, 25. Gorobsov, 27. Eric, 28. I. Balaur, 30. Tudorie, 77. Sanoh, 99. Borțoneanu
Antrenor: Mihai Teja
Absent: Laidouni (accidentat)

Poli Iași: 12. D. Rusu - 2. Cabral, 28. Klimavicius, 23. Frăsinescu, 17. S. Șerban - 22. Grădinaru, 86. Breeveld, 8. Passaglia, 30. Horșia - 29. Omoh, 42. Luckassen
Rezerve: : 1. Axinte, 4. Mihalache, 7. Popadiuc, 10. Cristea 13. Zaharia,18. De Iriondo, 19. Onea, 20. Platini, 97. Fomba Bourama