FOTBAL  »  Superliga  »  VOLUNTARI - UTA 0-1

video+foto Se complică situația la retrogradare! Clasamentul live după ce UTA a învins la Voluntari, Dică este în corzi după numai trei meciuri

FC Voluntari - UTA Arad, foto: Ionuț Iordache / GSP +44   FOTO
FC Voluntari - UTA Arad, foto: Ionuț Iordache / GSP

Articol de , - Publicat sambata, 17 februarie 2024 16:00 / Actualizat sambata, 17 februarie 2024 17:51

Numit în locul lui Ilie Poenaru, la FC Voluntari, Nicolae Dică nu reușește să aducă echipa pe linia de plutire. După două remize, a pierdut azi duelul cu UTA Arad, scor 0-1. Golul victoriei oaspeților a fost marcat de Fabry, în minutul 78.

AICI programul etapei a 26-a din Superligă

Nicolae Dică are viață grea la Voluntari. Nu-i va fi deloc ușor să ridice echipa din subsolul clasamentului. De când a venit în locul lui Ilie Poenaru nu i-a ieșit decât de două remize cenușii, 1-1 cu Hermannstadt, 0-0 cu Poli Iași, iar astăzi, cu UTA, nici măcar atât n-a reușit: 0-1.

3-1 la ocazii pentru UTA în prima parte

La pauză, arădenii puteau conduce cu 3-1, dacă erau atenți la finalizare. Vlad Morar a expediat balonul în bară, de la 16 metri, în debutul partidei (6). Apoi a venit rândul lui Luckassen să irosească două bune ocazii. Prima oară a expediat balonul cu capul, „alături”, apoi a irosit o oportunitate imensă.

Din 4-5 metri, poziție centrală, a trimis mingea exact în portarul Fernandez. Între cele două momente ale „vârfului” olandez, la poarta cealaltă, a fost rândul lui Florin Iacob să intervină spectaculos. Dumiter a reluat cu capul, balonul se ducea sub „transversală”, însă portarul celor de la UTA s-a întins și a respins „peste”.

A fost prima și singura ocazie adevărată a amfitrionilor până la pauză.

Continuă show-ul lui Florin Iacob

După reluare, ocaziile s-au lăsat așteptate aproape un sfert de oră. În intervalul a numai două minute (58 - 60), ilfovenii au bifat două. Una irosită de Răduț, șut plasat, puțin pe lângă poartă, apoi s-a repetat un duel din prima repriză: Dumiter vs Florin Iacob. Jucătorul Voluntariului a pus latul la o centrare, Iacob a respins senzațional.

Doru Andrei merita un „galben”

Moment tensionat la mijlocul reprizei secunde. Doru Andrei are o intrare urâtă la Stahl (foto jos), care nu mai poate continua. Reacția arbitrului Horațiu Feșnic? Nici măcar cartonaș galben, pe care agresorul îl merita cu vârf și îndesat. N-a trecut mult timp, însă, și arădenii s-au răzbunat: centrare Căpușă, reluare Fabry: 0-1!

+12 FOTO

Golul lui Fabry i-a „îngropat” pe ifoveni

Șocați, ilfovenii au cedat controlul, iar în minutul 85 au fost aproape chiar de un autogol (Boboc). Norocul lor, portarul Fernandez, atent, a reușit să-l evite. A rămas 0-1, iar Nicolae Dică este deja sub presiune, după numai 3 partide! Nici măcar în ceea ce privește exprimarea în joc, nu pare să se fi schimbat ceva în bine față de perioada „Poenaru”.

Note GSP după Voluntari - UTA 0-1

FC Voluntari: J. Fernandez 6 - Ricardinho 4, Turda 5, Matricardi 5, R. Boboc 5 - J. Cascini 6 ('87 A. Ciobanu), Crepulja 6 - Dumiter 6 ('80 Carnat), Răduţ 6 ('71 D. Andrei 5), R. Popescu 5 ('80 D. Florea) - Nemec 5.
Antrenor: Nicolae Dică - 5.

UTA Arad: Fl. Iacob 7 - Căpuşă 7, Al. Benga 7, Stolnik 6, D. Rodrigues 6 - J. Pedro 5 ('56 Freitas 6), Cr. Mihai 6 - Micovschi 6 ('70 Fabry 7), Vl. Morar 6 ('56 Stahl 6 / '74 R. Pop 5), Omondi 5 - Luckassen 6 ('70 Al. Tudorie 5).
Antrenor: Mircea Rednic - 7.

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic - 6. Asistenţi: Alexandru Vodă 7, Doru Claudiu Lucaciu - 7.

FC Voluntari - UTA Arad 0-1

Adam Nemec în FC Voluntari - UTA Arad, foto: Ionuț Iordache / GSP
+40 FOTO

FC Voluntari - UTA Arad, echipe de start:

FC VOLUNTARI (4-2-3-1): J. Fernandez - Ricardinho (cpt.), Turda, Matricardi, Boboc - Cascini, Crepulja - Dumiter, Răduț, R. Popescu - Nemec
Rezerve: Vâlceanu - D. Florea, Cocian, Paz, Carnat, D. Andrei, Ciobanu, Rața, Droppa, Voican, Armaș, Aliji
Antrenor: Nicolae Dică

UTA (4-2-3-1): Fl. Iacob (cpt.) - Căpușă, Benga, Stolnik, D. Rodrigues - Joao Pedro, Cr. Mihai - Micovschi, Morar, Omondi - Luckasen
Rezerve: Kucher - Freitas, Fabry, Stahl, R. Pop, Iurasciuc, Vulturar, Trif, Ariel Lopez, Tudorie, A. David
Absent: Conte (suspendat)
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Horațiu Feșnic // Asistenți: Alexandru Vodă, Doru Lucaciu
Arbitru VAR: Claudiu Marcu // Asistent VAR: Cătălin Popa

FOTO Oficialii Rapidului, în tribuna stadionului „Anghel Iordănescu”

Pe 28 februarie se joacă Rapid - UTA Arad, în Giulești, în etapa #28.

Conducătorii giuleștenilor la Voluntari

FOTO Imagini din tribune și din teren la FC Voluntari - UTA Arad

+40 FOTO

VIDEO FC Voluntari - UTA Arad » Galeria ilfovenilor, spectacol în startul partidei

Match Quiz Manchester City - Chelsea

Ești expert în Premier League? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Manchester City - Chelsea și ia-ne premiile!

Crăciunescu a răbufnit în direct: „N-ai ce căuta nici la «Județ»!”
PETROLUL - POLI IAȘI 2-1
MM Stoica, impresionat de un tânăr din Superliga: „S-ar lupta cu Tavi Popescu să fie titular la FCSB”