FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - VIITORUL 1-2

FC Voluntari - Viitorul 1-2 // Formația lui Gică Hagi urcă pe 2 în Liga 1! Ianis, două pase de gol

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 noiembrie 2018 16:37

Viitorul Constanța s-a impus în deplasarea de la Voluntari, scor 2-1, și urcă pentru moment pe locul secund în Liga 1.

Înfruntarea de pe stadionul "Anghel Iordănescu" a început cu formația lui Gică Hagi în control. Dominarea s-a și concretizat în minutul 21, când Sebastian Mladen a reluat frumos, din cădere, după un corner executat de Ianis Hagi.

Decarul Viitorului a reușit să și puncteze, în minutul 44, cu o lovitură de cap. Tușierul a ridicat însă greșit fanionul, pentru ofsaid, deși pasa a venit de la un adversar.

Ilfovenii au reușit o egalare surprinzătoare, în minutul 66. Gabriel Deac, intrat pe teren în minutul 15, a trecut prin toată defensiva Viitorului și i-a pasat ideal lui Alexandru Tudorie.

Ceața a făcut jocul de neprivit, iar situația devenea din ce în ce mai dificilă pentru constănțeni. Tudor Băluță a fost eliminat în minutul 74 după un cot aplicat în figura lui Deac.

Golul izbăvirii a venit însă în minutul 86. Virgil Ghiță a trimis cu capul după o centrare venită de la același Iansi Hagi.

Viitorul urcă provizoriu pe locul secund în Liga 1, la 4 puncte în spatele Viitorului. FC Voluntari rămâne ultima, cu doar 8 puncte acumulate în 16 etape.

clasament liga 1

clasament

Voluntari - Viitorul 1-2
Au marcat: Tudorie '67 / Mladen '21, V. Ghiță 84

Tudor Băluță, de la Viitorul, a văzut cartonașul roșu în minutul 73, după o lovitură cu cotul în figura lui Gabriel Deac.

Echipele de start

Voluntari: Vâtcă - Bucurică, Balaur, Armaș, Al. Vlad - Răuță, Laidouni - Căpățînă, Malfleury, I. Gheorghe - Al. Tudorie
Rezerve: Petrariu - Zgrablic, Ciucur, Pîrcălabu, G. Deac, Gadze, Kabasele
Antrenor: Cristiano Bergodi

Viitorul: Cojocaru - Lima, Luchin, Mladen, De Noojier - I. Vînă, T. Băluță, Artean - I. Hagi, Drăguș, Houri
Rezerve: Buzbuchi - Achim, Voduț, Ciobanu, V. Ghiță, Mățan, R. Boboc
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Anghel Iordănescu, Voluntari
Arbitru: George Rădulescu // Asistenți: Octavian Șovre, Daniel Hulubei