FOTBAL  »  Superliga  »  CM 2018

FCSB a fost la un pas să îl aducă pe egalul lui Cristiano Ronaldo de la CM 2018: "Normal că am auzit de Steaua, un club important din Europa. De ce să nu vin?"

Ansarifard sărbătorind reușita din meciul cu Portugalia FOTO: Guliver/GettyImages +1   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iunie 2018 08:36

Karim Ansarifard (28 de ani), marcatorul golului Iranului din egalul contra Portugaliei, scor 1-1, a fost aproape de a semna cu FCSB în 2011.

Ansarifard a punctat din penalty în prelungirile meciului decisiv cu Portugalia. Introdus în minutul 76, vârful lui Olympiakos a trimis fără speranță pentru Rui Patricio și le-a oferit asiaticilor două minute de speranță.

Lusitanii au rezistat, au încheiat grupa B a Mondialului pe poziția secundă și vor juca în optimile de finală contra naționalei din Uruguay.

17goluri în 67 de meciuri a marcat Ansarifard pentru naționala Iranului

Aproape de Steaua

Pauza de iarnă din 2011 a debutat cu zvonul transerului unui puști de 20 de ani, pe atunci fotbalist în competiția internă, la Saipa.

"Normal că am auzit de Steaua, un club important din Europa. Pînă acum nu mi-a zis nimeni de interesul acestei echipe, tot ce ştiu este de pe site-uri. Dacă aş veni în România? Da, de ce nu?", declara Ansarifard în 2011.

Cariera iranianului s-a schimbat în 2014, odată cu transferul la Osasuna. Nu a convins și a fost cedat gratis la Panionios. A intrat în vizorul celui mai titrat club din Grecia, Olympiakos, al cărei golgeter a fost în ediția trecută de Superliga.

18goluri în 27 de meciuri a marcat Ansarifard pentru Olympiakos în sezonul recent încheiat

4.000.000 de euro
 este cota iranianului conform transfermarkt.de

Vezi și: VIDEO+FOTO Portugalia e egalată dramatic în prelungiri și va avea un meci INFERNAL în optimi, cu Uruguay!